JUST prichádza z prírody

Ženšen pravý

Ženšen pravý

Latinský názov: Panax ginseng

Ženšen je koreň mnohoročnej trávnatej byliny všehoj ženšenový, ktorá rastie na Ďalekom východe. Bol známy už 4000 rokov pred našim letopočtom. V ľudovom liečiteľstve je ženšen účinný pri každej telesnej slabosti.

Doslovný preklad všehoja je "koreň človek" kvôli výraznej podobe jeho koreňa s ľudskou postavou.

Účinky:

Bolo preukázané, že ženšen zvyšuje pracovnú schopnosť a dodáva energiu, bez toho aby vyvolával nespavosť. Stimuluje funkcie pečene, lieči žalúdočné vredy, zlepšuje činnosť mozgu, podporuje sústredenie pri učení a vyrovnáva mužskú i ženskú hormonálnu aktivitu. Mnoho ľudí si ho cení ako afrodiziakum, ochranu proti radiácii a rakovine.

Použitie:

Tradične sa prášok ženšenu užíva plnený do kapsúl, tabliet alebo pasty. Svoje využitie našiel aj vo forme kozmetických krémov a mastí. Užíva sa tiež odvar, ktorý vznikne varením 5-10 g sušeného koreňa po dobu 30 minút. Pije sa v jednej dávke nalačno. Ďalšou obľúbenou možnosťou je extrakt, ktorý sa pripravuje naložením 50-60 g usušenej drogy do 1 litru 40% alkoholu na dobu 2-3 mesiacov. Tejto tinktúry sa užíva jedna polievková lyžica jeden alebo dvakrát denne nalačno.

Ženšen predstihuje bežné povzbudzujúce látky, či už kávu, čaj, nikotín, energetické nápoje alebo alkohol. Jeho účinok sa zakladá na inom princípe, nástup je pomalší, je však dlhodobý, vyvážený a po všetkých stránkach zdraviu prospešný. Normalizuje stres, úzkosť a depresie, zlepšuje pamäť a vôľu. Pomáha pred i po fyzickej námahe.

Extrakt obsahuje mnoho účinných látok. Chráni proti zvýšenému krvnému tlaku, cievnym problémom, ako sú kŕčové žily a hemoroidy, ďalej má vplyv aj na imunitný systém - chráni proti vírusom a nádorom, zároveň však tlmí i zápaly, tíši chronickú bolesť kĺbov a autoimunitné procesy. Pôsobí na choroby nervové, ako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, duševné poruchy a senilita. V neposlednom rade je vhodným liečebným prípravkom na metabolické poruchy, ako je cukrovka, zvýšený cholesterol, problémy s pečeňou, žalúdočné a tráviace problémy.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.