JUST prichádza z prírody

Vŕbovka úzkolistá

Vŕbovka úzkolistá

Latinský názov: Epilobium Angustifolium

Je to 50 -200 centimetrov vysoká trvalka z čeľade pupalkovité. Má dlhé a plazivé podzemky, z ktorých vybiehajú pozemné výbežky. Stonka je väčšinou jednoduchá, zriedka málo rozvetvená. Kvetenstvo tvoria vrcholové hrozná a vyrastajú v pazuchách listeňov. Samotné kvety sú potom štvorpočetné, kališné lístky o málo kratšie než korunné. Kvety majú sýtoružovú farbu. Plodom je tobolka, semená sa šíria vetrom.

Vŕbovka rastie na brehoch stojatých i tečúcich vôd. Z rastliny sa využíva kvet a list, prípadne celá vňať. Z vňate sa zbiera len vrchná časť, aby spodná polovica mohla opäť vyrašiť bohatými výhonkami.

Vŕbovka nebola do dnešnej doby známa ako liečivá rastlina a nie je uvedená vo väčšine kníh o liečivých rastlinách. V krátkej dobe sa ale stala známou nielen v celej Európe, ale dokonca i za oceánom.

Liečivé vŕbovky poznáme podľa ich malých kvetov, ktoré sú červenkasté, bledoružové a niekedy takmer bielej farby. Sedia ako pribité na podlhovastom, úzkom semenníkovom lusku, z ktorého po roztvorení vyletujú semená nosené bielymi, akoby bavlnenými vláskami.

Účinky:

Vŕbovka pomáha pri chorobnom zdurení predstojnej žľazy (prostaty), pri chorobách ľadvín a mechúra a to i pri rakovine močového mechúra.

Jej účinky sú tak silné, že sa mnohokrát vyliečia a odstránia všetky problémy pri ochorení prostaty. Väčšinou už jedna šálka čaju z vŕbovky znamená úľavu. Čaj sa musí však piť dlhšie, aby sa choroba celkom vyliečila. Je to veľmi účinný a osvedčený liek pri problémoch s prostatou. Nielenže sa môže užívať aj dlhodobo, ale dlhšia doba užívania má i trvalejšie liečivé účinky.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.