JUST prichádza z prírody

Vanilka pravá

Vanilka pravá

Latinský názov: Vanilla planifolia

Tieto lianovité rastliny pochádzajú z rodiny orchideí, ktoré v prírode dorastajú do dĺžky až desiatok metrov, sú na plantážach umelo zakrúcované tak, aby nepresiahli výšku 1,5 až 2 metre, aby všetky jej časti boli dostupné robotníkom. Oni musia rastliny pravidelne kontrolovať, lebo kvitnú necelých 24 hodín, takže zber prebieha priebežne. Kvety sú určené pre dekoratívne účely, pretože vanilka ako každá iná orchidea má veľmi krásny tvar kvetu a dlho vydrží vo váze.

Ale hlavný účel, pre ktorý je vanilka tak známa, nie je v jej nádherných a voňavých kvetoch. Starí Toltékovia a Aztékovia používali vanilku ako korenie, ale i ako liečivo. Verili, že vanilka posilňuje srdce, odstraňuje únavu, zaháňa strach a celkovo dodáva silu a zdravie. Dokonca i európski lekári predpisovali vanilku ako účinné afrodiziakum. Vanilkou sa aromatizoval dokonca i tabak.

Vanilka pravá je tretím najdrahším korením na svete. Ako korenie sa zberá lusk.

Rastliny začínajú plodiť až v treťom roku, dožívajú sa okolo dvanástich rokov. V dobe plodnosti môže jedna rastlina poskytnúť až okolo päťdesiat vanilkových luskov. Doba zrenia je veľmi dlhá okolo siedmich mesiacov.

Použitie:

Príjemná a vytrvalá vôňa vanilky je spôsobená látkou nazývaná vanilín, ktorá sa teraz vyrába aj synteticky. Synteticky vyrobený vanilín pravdaže nikdy nemôže nahradiť komplexné účinky prírodného materiálu.

V súčasnej dobe sa vanilka používa v potravinárskom priemysle a v kuchyni ako prísada do sladkých jedál, predovšetkým múčnikov, pochutín ako je zmrzlina, čokoláda a výrobky z nej, pudingy a pod. Je tiež súčasťou mnohých nealkoholických i alkoholických nápojov.

Ako korenie sa používajú čerstvé tobolky alebo sušené - upravené ako prášok alebo esencia.

Ďalšie uplatnenie nachádza extrakt z vanilky v kozmetickom priemysle pri príprave voňaviek a parfúmov, mydiel, šampónov a krémov.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.