JUST prichádza z prírody

Tea Tree - Melaleuca striedavolistý

Tea Tree - Melaleuca striedavolistý

Latinský názov: Melaleuca alternifolia    

Je to rastlina príbuzná blahovičníku (eukalyptus) a patrí do čeľade myrtovitých. Melaleuca striedavolistá je stálo zelený strom dorastajúci do

výšky cca 5,4 m a šírky 3,6 m. Listy sú sýto zelené, čiarkovité, 2 – 5 cm dlhé, s citrusovou vôňou. Kvitne na jar a v lete bielymi až žltkastými kvetmi. So skutočným čajovníkom pravým nemá nič spoločné.

Už okolo roku 1770 kapitán James Cook vo svojom lodnom denníku píše o „čajovníkovej rastline južného Pacifiku“, z ktorej si námorníci pripravovali korenistý a osviežujúci nápoj a tak vznikol názov „TEA TREE“. Keď moreplavci dosiahli brehy Austrálie a Nového Zélandu, trpeli nedostatkom vitamínov a chorobou nazývanou skorbut. Domorodci ich uzdravili výluhom z listov tohto stromu, ktorý bol pre nich veľmi výrazným zdrojom liečivých látok a mal aj široké vonkajšie použitie.

Liečivé účinky má predovšetkým list. Jedná sa o vysoko účinné prírodné antiseptikum, ktoré chráni zdravú pokožku a zabraňuje infekciám. Má silnú schopnosť prenikať do poškodených tkanív a jeho účinnosť sa zvyšuje v krvácajúcich, mokvajúcich a hnisajúcich ranách. Ani pri dlhodobom používaní nedráždi tkanivo a nepoškodzuje bunky. Lieči popáleniny a bodnutie hmyzom, najrôznejšie podráždenie pokožky, je neoceniteľné pri vaginálnych infekciách, plesňových ochoreniach nôh, artritických bolestiach, bolestiach svalov, kŕčoch, pri zapálených ďasnách, pri parodontóze a aj pri liečbe áft a vredov predkolenia. Ďalej pomáha pri zápale nosohltanu a bolestiach hrdla.

Tea Tree olej môžete výborne využiť aj na ošetrenie vašich domácich miláčikov, na drobné škrabance a poranenia alebo po uštipnutí hmyzom.

Dopyt po unikátnom oleji stále rastie. Preto nie je možné olej získavať len tak voľne v prírode. Dnes sa spracováva už výhradne zo stromov rastúcich na plantážach. Neničí sa tak príroda a zároveň je k dispozícii surovina, ktorá zaisťuje skutočne kvalitný esenciálny olej. Semienka sa získavajú väčšinou vo voľnej prírode z odolných a geneticky overených stromov. Z jedného stromu je možné získať osivo na celú plochu plantáže. Vysádza sa cca 30 – 40 000 sadeníc na hektár. Pretože sa z 1 tony listov vydestiluje asi 10 l oleja, hektárový výnos je len 150 – 200 kg oleja za rok. Rastliny z plantáží nemajú takú aromatickú vôňu ako divoko rastúce stromy. Čistý Tea Tree olej patrí k najsilnejším prírodným antiseptikám vôbec. Je 13x silnejší ako fenol (kyselina karbolová). Dokáže ničiť baktérie, plesne, kvasinky, dokonca sa osvedčuje aj proti problémom vírusového pôvodu. Olej pôsobí protizápalovo, ľahko znecitlivuje pokožku a využívajú sa aj jeho repelentné účinky. Úlohu „lekárničky vo fľaštičke“ spĺňa už niekoľko generácií. Počas druhej svetovej vojny mali anglickí vojaci v balíčku prvej pomoci fľaštičku s Tea Tree olejom. Po vynáleze penicilínu jeho dopyt rýchlo klesol, pretože medicína dávala prednosť rýchlo účinkujúcim chemickým preparátom. Tea Tree olej sa dostal do popredia záujmu zasa až koncom minulého storočia.

Využívajú sa aj jeho účinky na psychiku, ktoré sú posilňujúce, silne stimulujúce a povzbudzujúce.

Používa sa pri apatii, duševnom vyčerpaní, únave, prepožičiava pocit bezpečia. Tea tree olej je účinný a popritom organizmu neubližuje. Nedráždi tkanivo a nepoškodzuje bunky.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.