JUST prichádza z prírody

Spirulina

Spirulina

Latinský názov: Arthrospira platensis

Spirulina je splývavá vláknitá sinica s cylindrickými bunkami. Má dlhé vlákna, ktoré sú stočené do ľavotočivej špirálovitej skrutkovice. Odtiaľ pochádza jej rodové meno Oscillatoriales (oscilla - zatočený). Botanicky sa priraďuje do domény bakterií - kmeň sinice. Rozmnožovanie prebieha rozpadom vlákien, ktoré majú zväčša modrozelenú farbu. Vyskytuje sa najmä v Afrike, Ázii a Južnej Amerike v biologicky čistých tropických a subtropických jazerách s vysokým pH a koncentráciou uhličitanov.

 

 

 

Je veľmi bohatá na minerály, stopové minerály, bunkové soli, rastlinné živiny a enzýmy. Obsahuje aj vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, vitamín C, vitamín D, vitamín A a K, vitamín E a karotény. V súčasnosti vzrastá jej spotreba najmä vďaka vysokému obsahu bielkovín, ktorých je viac ako 50 %, čo spirulinu radí medzi potraviny najbohatšie na proteíny. 

Účinky

 Spirulina obsahuje aj početné živiny a biologicky cenné látky, ktoré pomáhajú chrániť telo pred následkami exidačného stresu. Je vhodná pri úprave telesnej hmotnosti a podporuje prirodzenú obranyschopnosť. Má približne dvadsaťkrát vyšší účinok ako aloe vera a štyridsaťkrát vyšší než echinacea. Hlavným prínosom užívania spiruliny je zlepšenie metabolizmu a podpora imunitného systému. Keď imunitný systém nie je v rovnováhe, uberá telu energiu. Ďalším významným účinkom je harmonizácia cholesterolu v krvi. Spirulina má pozitívny vplyv aj na zrak a pomáha dobrému stavu vlasov a nechtov. Je to jedinečný zdroj kyseliny gama-linolénovej, ktorá vplýva na funkciu mozgu a lepšie sústredenie sa. Ďalej posilňuje srdce a vnútorné orgány. Osoby, ktoré potrebujú znížiť hladinu cukru v krvi by mali rozhodne vyskúšať jej účinky, pretože má pozitívny vplyv aj na funkciu pankreasu. Takisto podporuje aj prirodzenú tvorbu svalovej hmoty. 

Vďaka obsahu vitamínu A napomáha v boji proti akné či iným problémom s pleťou. Posilňuje stavbu kostí a zubov. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny obsiahnuté v spirulina patria k dôležitým antioxidantom, ktoré sa podieľajú na raste a správnej funkcii organizmu. Užívaním spiruliny sa zlepší regenerácia a spomalí proces starnutia. Ojedinele však môže mať aj niektoré vedľajšie účinky, a tak by opatrnosť mali zachovať najmä ľudia trpiaci na autoimunitné ochorenia, ako napr. reumatoidná artritída alebo roztrúsená skleróza. 

Lokalita výskytu

Čína
Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.