JUST prichádza z prírody

Smrek obyčajný

Smrek obyčajný

Latinský názov:  Picea Excelsa

Smrek je statný stále zelený ihličnatý strom s rovným kmeňom. Koruna je ihlanovitá, vetvy rastú v pravidelných praslenoch. Koreňový systém je dosť plytký. Smreky sú preto často pri víchriciach vyvrátené.

Dorastá do výšky až päťdesiat metrov. Ihlice sú 10-25 milimetrov dlhé, na priereze sú štvorhranné. Kvetenstvá sú šišky. Pôvodne rastú smerom nahor, ale pred opeľovaním sa menia na previsnuté.

Smrek obyčajný je v našich krajoch stromom s tradičnou symbolikou; pripomína nám Vianoce, ale skôr bol aj ochrancom pred zlými duchmi, čarodejnicami a prostriedkom k očisteniu od negatívnej energie. Všetci tiež poznáme smrekové máje, vyrobené z jeho vysokého otesaného kmeňa, ozdobeného stuhami. Samozrejme nejde nespomenúť hospodársky význam smrekového dreva, ktoré je u nás jedným z najdôležitejších surovín drevárskeho a nábytkárskeho priemyslu.

Liečivé vlastnosti tohto stromu boli pre našich predkov prinajmenšom rovnako významné, ako jeho rituálne použitie. Smreková živica bola liekom rôzneho využitia, bola ľahko dostupná pre každého a slúžila na liečbu vnútorných aj vonkajších ťažkostí.

Účinnou zložkou smrekovej živice je predovšetkým terpentínová silica. Živica sa v mnohých úpravách používala na liečbu ako vonkajších, tak vnútorných ťažkostí. Pripravovali sa z nej napríklad masti a kúpele pre zlepšenie prekrvenia kĺbov a celých končatín, taká terapie sa odporúčala hlavne ľuďom trpiacim reumou, bolesťami kĺbov a chrbta. Aj dnes môžeme nájsť prípravky s výťažkom tejto silice v kĺbových mastiach apod.

Smreková živica, mladé smrekové výhonky, ihličie a šišky liečia aj vnútorné ochorenia, najčastejšie sa používali v prípade prechladnutia, kašľa, bronchitíde a nádche. Z ihličia a mladých výhonkov sa varí čaj, ktorý je vhodné užívať hlavne pri liečbu respiračných ochorení, pretože zlepšuje odkašliavanie, riedi a uvoľňuje usadený sekrét v dýchacích cestách a v nosných dutinách.

Pre rovnaký účel si môžeme tiež doma vyrobiť smrekový med - ten sa pripravuje z mladých výhonkov vetví v jarných mesiacoch. Smrekový med je vhodný aj pre deti, používame ho rovnako ako včelí, samotný na lyžičku alebo do čaju.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.