JUST prichádza z prírody

Slez lesný

Slez lesný

Latinský názov: Malva sylvestris

Dvojročná až trváca bylina, vysoká 25 – 120 cm. Stonka je zväčša poliehavá, pomerne tenká, celá rastlina je chlpatá. Listy sú okrúhlasté alebo obličkovité, dlaňovito päťzárezové, s okrúhlymi vrúbkovanými lalokmi. Vpazuchách listov sa nachádza 2-6 lilavoružových kvetov, lupienky sú dlhé zväčša 2-2,5 cm, pozvoľne prechádzajú do nechtíka. Plody tvoria rozpadavý diskovitý útvar, plôdiky sú holé. Pochádza zo Stredomoria, ale pestuje sa i u nás. Je to teplomilná rastlina suchých lúk a pasienkov. Rastie v teplejších oblastiach celého Slovenska. Ľudovo sa nazýva boží chlieb, chlebík, pánbožkové koláčky, syrečky...

Slez sa liečebne používal už veľmi dlho. Slovenskí lekári ho bežne ordinovali vnútorne i zvonku. Predmetom zberu sú listy, ale v poslednom čase i kvety a dokonca i vňať. Rastlina obsahuje predovšetkým sliz. Vedľajšími obsahovými látkami listov sú triesloviny, silica a antokyány.

Užíva sa pri žalúdočných a črevných poruchách, podporuje lepšie vykašliavanie hlienov pri kataroch horných dýchacích ciest, laryngitíde a faryngitíde. Nemá žiadne nepriaznivé účinky ani pri dlhodobom užívaní a preto býva často súčasťou čajovín. Čaje sa tiež užívajú pri kataroch dýchacích ciest /hltana, hrtana/, kde sa zvyčajne ešte kombinujú s expektoračne /podporujú vykašliavanie hlienov/ s inými účinnými bylinkami /aníz, fenikel.../. Využívajú sa na kloktanie a na obklady pri zápale hrdla. Kloktanie slezovým macerátom /výluh/ pomôže pri chrapote a preto je výbornou prevenciou pre rečníkov a spevákov.

Zvonka slúži na prípravu bylinných zmäkčujúcich obkladov na opuchy i ako prísada do ústnych vôd a kloktadiel, ktoré podporujú hojenie zapálenej sliznice v dutine ústnej. Slezové obklady možno prikladať na bolestivé miesta pri dne. Pomáha tiež pri niektorých kožných chorobách, napr. mokvavých ekzémoch, akné a dokonca i ruži.

V minulosti sa slez používal pri črevných problémoch, epilepsii a pri problémoch s močovým mechúrom. Zvonku sa aplikoval proti lupinám a tiež pomáhal pri hojení bercových vredov. Slez je známy ako liečivá rastlina, menej známa je skutočnosť, že sa jeho kvety používali na farbenie vlny a látok – na typicky modrú farbu a tiež na sfarbenie nápojov, teda ako prírodné potravinárske farbivo.

Je to textilná rastlina, rovnako ako ľan. Stonky sú pevné, ale pružné, takže môžu poslúžiť ako materiál na výrobu vlákien na laná, textil, niektorých druhov papiera. Používa sa i ako lakmus. V kuchyni môžeme krásne kvety slezu využiť na ozdobu šalátov. Kvety sú jedlé, ale majú nevýraznú chuť.

Už od ranného stredoveku slúžil ako magická rastlina na výrobu amuletov. Slez má vraj takú moc, že dokáže privolať späť stratenú lásku. Potrebné je však postaviť kyticu slezu medzi okná alebo ju umiestniť pred dvere.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.