JUST prichádza z prírody

Ruža stolistá

Ruža stolistá

Latinský názov: Rosa centifolia

Ruža stolistá, drevina z čeľade ružovitých, vznikla skrížením ruže galskej, šípovej, pižmovej a damascénskej. Povôdom z Francúzska. V Európe sa pestuje už od 16. storočia a stala sa natoľko obľúbenou, že dokonca začala rásť divo. Jej kvet je plný, pôvodne červenej farby.

Na liečebné účely sa využívajú jej kvety a šípky. Čaj z nich znižuje hladinu cukru v krvi a má upokojujúce účinky na psychiku. Kúpele z ruže stolistej zase pomáhajú pri reumatických ťažkostiach. Ruža stolistá obsahuje antivírusové látky, ktoré pomáhajú pri astme, chrípke, nádche a prechladnutí. Upravuje nadmerne silnú menštruáciu, udržuje správnu hladinu cholesterolu, pôsobí pozitívne pri problémoch s nespavosťou, tonizuje organizmus a má aj protialergické účinky. Optimalizuje zloženie črevnej mikroflóry a prináša úľavu pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch. Jej vonkajšie použitie je prevažne na kozmetické účely, či už ako čaj na vlažné obklady, ktoré majú osviežujúce účinky na pleť, alebo ružový olej, ktorý je súčasťou kozmetických prípravkov, krémov a parfumov. Olej sa vyrába maceráciou alebo destiláciou vodnou parou. Jedná sa o jeden z najdrahších prírodných esenciálnych olejov používaných v kozmetickom priemysle, pretože na jeho výrobu je potrebné veľké množstvo surovín. Zo štyroch ton okvetných lístkov ruží sa vyrobí iba jeden kilogram čistého ružového oleja.

Pridaním ružového odvaru alebo niekoľkých kvapiek ružového oleja si môžete pripraviť voňavý kúpeľ. Budete sa cítiť svieži, oddýchnutí a krásna vôňa vám navodí dokonalý zmyslový zážitok ešte na dlho po kúpeli.

 

Lokalita výskytu