JUST prichádza z prírody

Ruža damascénska

Ruža damascénska

Latinský názov: Rosa damascena

Ruža damascénska, drevina z čeľade ružovitých, tvorí silné, otvorené kry, ktoré dorastajú až do výšky 2,5 metra. Vetvy sú oblúkovito previsnuté, jemné, so silnými zakrivenými tŕňmi. Listy sú elipsovité, šedo-zelené, na lícnej strane hladké, na rube jemne chlpaté. Kvetné stonky sú tenké, preto sa pod ťarchou plných červených alebo ružových kvetov ohýbajú, čo kru dodáva romantický vzhľad. Šípky sú červené, fľaškovitého tvaru, dlhé cca 2,5 centimetra. Obsahujú veľa vitamínu C, vitamíny skupiny B a karotenoidy.

Používa sa napr. pri začínajúcej sennej nádche aj pri zápaloch ucha. Môže zmierniť zvonenie v ušiach či astmu. Vhodné použitie je aj pri kašli či dýchavičnosti. Odvarom môžeme robiť výplachy pri svrbení očí a zápale spojiviek. Olej z ruže damascénskej čistí pleť, hojí rany a má vynikajúce regeneračné účinky na zrelú pleť. Má antiseptické a antibakteriálne účinky. Pôsobí aj na psychiku - zmierňuje depresiu a upokojuje nervové napätie. Prisudzujú sa jej aj afrodiziakálne vlastnosti. Najväčšie a najznámejšie plantáže týchto ruží sa nachádzajú v Bulharsku, v oblasti mesta Kazanlak.

Najdôležitejšia vlastnosť, pre ktorú sú ruža damascénska a ruža stolistá pestované je, že sú najvhodnejšou surovinou na výrobu ružového oleja - prírodného biologického extraktu vyrobeného z okvetných lístkov. Olej sa vyrába maceráciou alebo destiláciou vodnou parou. Jedná sa o jeden z najdrahších prírodných esenciálnych olejov používaných v kozmetickom priemysle, pretože na jeho výrobu je potrebné veľké množstvo surovín. Zo štyroch ton okvetných lístkov ruží sa vyrobí iba jeden kilogram čistého ružového oleja.

Lokalita výskytu