JUST prichádza z prírody

Rumanček kamilkový

Rumanček kamilkový

Latinský názov: Matricaria recutita    

Rumanček kamilkový je jednoročná, silno aromatická bylina s holou, vzpriamenou, rozkonárenou stonkou a jemnými dvojito perovito strihanými listami. Kvety sú biele, sklonené smerom nadol, zvnútra žlté, rúrkovité. Kvetné lôžko je kužeľovité alebo pologuľovité, holé a duté. Plody sú nažky bez chocholca. Rastie na málo obrábaných poliach, medziach, rumoviskách, pri cestných komunikáciách, na lúkach a pasienkoch. Ľudovo sa nazýva harmanček alebo kamilka.

História

Rumanček je jednou z najstarších liečivých rastlín. Pre jeho balzamovú vôňu ho starí Gréci nazývali „jablkom Zeme“. Anglosasi mu určili pozíciu z deviatich posvätných bylín, ktoré dal svetu boh Woden. Latinský názov matricaria je odvodený od slova „mater“ (z lat.), čo znamená matka. Naznačuje teda uplatnenie pri gynekologických ťažkostiach. Pre starovekých Egypťanov bol rumanček posvätnou rastlinou boha slnka Re /Ra/ pre zmierňujúcu silu pri úpaloch a horúčkach.

Účinky zvnútra

Rumanček je vynikajúcim domácim prostriedkom s protizápalovým pôsobením na kožu a na sliznice. Je účinný pri žalúdočných či črevných kŕčoch, nafukovaní a pomalom trávení. Rumanček je vari najznámejšou liečivou bylinkou vôbec a najlepšou upokojujúcou rastlinkou na svete. Bylina sa už veľmi dlho používa na prípravu jemného upokojujúceho čaju. Príjemná jablková aróma i chuť (názov chamomilla pochádza z gréckeho výrazu pre guľaté jablko) vytvorila zvyk popíjania čaju po malých dúškoch, čo pôsobí veľmi upokojujúco.

Rumančekový éterický olej, ktorý sa získava destiláciou, je belasej farby. Jeho hlavnou súčasťou je azulén. Avšak v tomto oleji sa nachádzajú aj iné látky, tkz. bisaboláty, ktoré majú protizápalové účinky. Obsahuje aj iné účinné látky, predovšetkým flavonoidy – apiin a apigenin. Obe pôsobia rovnako utišujúco, ba zdá sa, že sú ešte účinnejšie ako bisabolol. Hoja rany a sú účinné pri nafukovaní. U citlivých jedincov môže rumanček ojedinele vyvolať alergickú reakciu. Rumanček podporuje celkové uvoľnenie a zmierňuje úzkosť. Priaznivo pôsobí pri nespavosti a má dobrý vplyv na celkový nervový systém. Už staré mamy bylinkárky vedeli, že malé množstvo rumančekového čaju upokojuje a vedci túto ich múdrosť potvrdili. Podporuje psychické uvoľnenie a zmierňuje stres, pretože má sedatívny účinok. Oveľa dôležitejšie ale je, že upokojuje celý organizmus a tým nám umožňuje ľahšie zaspávať.

Účinky zvonka

Rumanček pomáha upokojovať kožné zápaly. Obklad z rumančekového odvaru je účinný pri liečbe ľahších popálenín. Pri spáleninách od slnka sa môže olej pridávať do kúpeľa alebo jemne vtierať do postihnutých miest na koži. Pred použitím by mal byť olej vždy zriedený a nemal by sa nikdy užívať vnútorne. Hojí opary i afty, lieči ochorenia ďasien, upokojuje kožné vyrážky. Je prospešný pri podráždení očí, zápale očných spojiviek a v ústnej hygiene. Taktiež znižuje bolestivosť a obmedzuje tvorbu jaziev. Významnú úlohu zohráva aj v kozmetike. Pridáva sa do krémov, pleťových vôd, šampónov, mydiel a pod. Je výborný nielen na pleť, ale tiež na vlasy, zvlášť na plavé, pretože ich farbu môže ešte viac zosvetliť.

Zaujímavé

Pri zbere v prírode si možno rumanček kamilkový pomýliť s iným druhom rumančeka alebo rumanom. Zámene sa možno vyvarovať rozrezaním kvetného lôžka, ktoré je duté len pri rumančeku kamilkovom. Navyše, ostatné spomínané rastliny nevoňajú.

Tip na záver

Niektorí ľudia úspešne pestujú rumanček na záhradke tak, že jednoducho otvoria balíček rumančekového čaju a jeho obsah rozsypú na záhon.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.