JUST prichádza z prírody

Rozchodnica ružová

Rozchodnica ružová

Latinský názov: Rhodiola rosea

Rastlinu radíme do čeľade tučnolistých z radu lomikameňovitých (Saxifragales). Jej druhový názov má pôvod vo výraznej vôni podobnej ruži, ktorú vydáva jej koreň po rozomletí. U nás sa vyskytuje pomerne vzácne a patrí medzi chránené rastliny. Nadmerný zber viedol takmer k zničeniu jej stanovíšť. Je to trvalka, ktorá rastie predovšetkým vo vyšších až horských polohách. Rastlina vytvára listovú ružicu, z ktorej vyrastá niekoľko byliek. Kvetenstvom je mnohokvetý chocholík, ktorý sa skladá z veľkého množstva, až 150 kvetov. Plody sú podlhovasté zašpicatené mechúriky. Tieto mechúriky sa po dozretí otvárajú za daždivého počasia a sú hneď odplavované vodou na vhodné miesto, kde môžu vyklíčiť a uchytiť sa. V minulosti bola táto rastlina považovaná za bylinu magickú. Niekde je rozchodnica známejšia pod ľudovým názvom zlatý alebo arktický koreň.

Pôvod

Jej domovinou je východní Sibír a Ďaleký Východ, kde rastie v nadmorskej výške nad tri tisíc metrov. Na Sibíri sa hovorí: ,,Kto pije čaj z rozchodnice ružovej, ten sa dožije viac ako sto rokov." Rozchodnica ružová je vysoko cenená a užívaná nielen v Rusku, ale aj v Číne a v Strednej Ázii. Mongolskí lekári predpisovali túto liečivú rastlinu na liečenie tuberkulózy a rakoviny. Rozchodnica rúžová nie je len novoobjaveným adaptogénom, ale má mnoho výnimočných vlastností, ktoré ju odlišujú od všetkých ostatných.

Pestuje sa tiež umelo na plantážach, najčastejšie vo Fínsku a Kanade.

Minerálne a účinné látky

Prípravky s rozchodnicou sa nesmú užívať súčasne s barbiturátmi. Koreň rozchodnice obsahuje široké spektrum minerálnych látok, z ktorých je významný obsah mangánu, medi, zinku, selénu a ďalších. Hlavnými účinnými látkami sú však flavonoidy, napr. rhodiolín, tricín, rosavín a salidrosid, heteroglykosidy a tiež steroidné látky.

Účinky

Extrakt z rozchodnice pôsobí proti stresu a depresii. Zvyšuje tiež športové výkony, zlepšuje duševné funkcie, sústredenie a pamäť. Posilňuje funkcie srdca a harmonizuje srdcový rytmus. Zmierňuje škodlivé účinky chemoterapie a zlepšuje imunitu. Napomáha správnej regulácii cukru v krvi a tým je vhodná aj pre diabetikov. Má silné antioxidačné účinky a chráni pečeň. Je vhodná na prevenciu pred ochoreniami a problémov súvisiacich s vyšším vekom. Aktivuje enzýmy ovplyvňujúce spaľovanie tukov a tým podporuje redukciu telesnej hmotnosti. Najúčinnejšou formou je alkoholová tinktúra.

Aj napriek tomu, že koreň rozchodnice neobsahuje kofeín, má stimulačné účinky vyššie až o 60 %. Harmonizuje sexuálnu funkciu u oboch pohlaví, pretože pôsobí ako afrodiziakum - pre silné stimulační účinky si vyslúžila aj prezývku zelená viagra.

Kto na rozchodnicu nedá dopustiť?

Rozchodnica je porovnávaná so ženšenom, v niektorých prípadoch je jej účinok na centrálny nervový systém aj vyšší. Je obľúbená u študentov, manažérov, duševne pracujúcich pre súvislosť s pamäťou, výkonnosťou mozgu, ale i pre pomoc pri strese. U ťažko pracujúcich zvyšuje odolnosť organizmu a pracovnú výkonnosť. Pôsobí tiež veľmi dobre pri chronickom únavovom syndróme.

Lokalita výskytu

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.