JUST prichádza z prírody

Rooibos

Rooibos

Latinský názov: Aspalathus linearis

Rooibos je nápoj, ktorý sa pripravuje z kríka nazývaného čajovec kapský. Túto rastlinu radíme do čeľade bôbovitých. Čajovec sa pestuje iba v Západnom Kapsku. Už po mnoho generácii je nápoj rooibos obľúbený v južnej Afrike, postupne sa však rozšíril do celého sveta a teší sa veľkej obľube. Rovnako ako ovocné čaje ani rooibos nemá pôvod v botanickom rode čajovníkov. Surovina sa získava zo vzpriameného alebo plazivého kríka s hnedo hrdzavými ihličkami, ktorý býva niekedy prezývaný červený ker. Rastlina je tvorená tenkými vetvičkami s dlhými trojitými lístkami. Ker najlepšie prospieva v nadmorskej výške okolo 450 metrov a s dostatočným množstvom vlahy v období zimných dažďov. Na jar zakvitne drobnými žltými kvietkami. Jeden ker však žije iba 4 – 5 rokov, potom odumiera. Čaj z listov tejto rastliny začali variť usadlíci zo Západného Kapska. Listy sa natrhajú a drvia, potom prechádzajú oxidáciou, čím získajú červenohnedú farbu. Hoci prvá písomná zmienka o tomto najobľúbenejšom nápoji domorodcov v južnej Afrike pochádza z roku 1772, civilizované národy podľahli jemne sladkej chuti tohto nápoja až na prelome nášho storočia.

Africkí domorodci používajú rooibos na uvoľnenie detských kolík a dávajú ho tiež deťom, ktoré sú nepokojné a v noci zle spia. Rooibos totiž neobsahuje kofeín (teín), preto je vhodný aj pre deti. Nápoj pôsobí blahodarne na trávenie - zmierňuje kŕče, pomáha pri zápche, priaznivo pôsobí na pečeň, žalúdok a napomáha udržiavať správnu hladinu cukru v krvi. Je tak vhodný aj pre ľudí, ktorí celoživotne bojujú s nadváhou, priaznivo totiž ovplyvňuje spaľovanie tukov. Vďaka vysokému obsahu fluóru rooibos pomáha chrániť zuby pred zubným kazom. Vynikajúci je tiež pri neurózach, depresii, strese, úzkosti, podráždenosti, nespavosti alebo bolestiach hlavy. Obsiahnutý querzetín totiž napomáha uvoľňovaniu hormónu šťastia serotonínu. Vďaka jeho jedinečnému zloženiu má popíjanie rooibosu pozitívny vplyv na ľudí s ochorením srdca a ciev a s vysokým krvným tlakom. Rooibos tiež pôsobí proti alergickým reakciám, zmenšuje ekzémy a podráždenie kože. Vysoký obsah antioxidantov pomáha v boji organizmu proti účinkom voľných radikálov, čo znižuje riziko zhubného nádorového bujnenia. Popíjanie nápoja pôsobí podporne aj počas liečby rakoviny. Pre jeho protizápalové účinky sa rooibos používa aj v mnohých kozmetických prípravkoch.

Vďaka obsahu stopových prvkov, ktoré sú zložením aj obsahom podobné mlieku, sa môže rooibos využívať ako náhrada mlieka u dospievajúcich. Rovnaký prínos má rooibos aj pre ľudí trpiacich neznášanlivosťou a alergiou na mlieko. Ak nechcete alebo z nejakého dôvodu nemôžete piť klasický tmavý čaj, rooibos je jeho najlepšou alternatívou. Rooibos je sám od seba mierne sladkastý, a tak s niekoľkými kvapkami citrónu nepotrebuje už žiadne ďalšie dochutenie. Výborne sa hodí na doplnenie minerálnych látok po športe alebo ťažkej fyzickej námahe, obsahuje okrem iného sodík a draslík. Jeden až dve šálky tohto čaju každý deň sú odporúčané aj tehotným a dojčiacim ženám a deťom, ktorým prospeje predovšetkým železo.

Počas 2. svetovej vojny, kedy bol nedostatok čierneho čaju, bol rooibos jeho skvelou náhradou. Po skončení vojny sa na rooibos pozabudlo a znovu sa s ním začalo obchodovať až v druhej polovici 50. rokov, k čomu prispeli aj štúdie dokazujúce jeho priaznivé účinky. Napriek tomu dodnes dve tretiny produkcie zostávajú v Juhoafrickej republike a zvyšok sa transportuje predovšetkým do Nemecka, Japonska a Veľkej Británie. Zber a ručné spracovanie suroviny je v podstate rovnaké ako pred sto rokmi, len sa pristúpilo k čiastočnej mechanizácii zberu a lepšiemu zabezpečeniu hygieny.

Vylúhovaný zvyšok suroviny na prípravu nápoja nemusíte hneď vyhodiť. Obsahuje ešte dostatok látok, ktoré pomáhajú pri ekzéme, akné, lupienke alebo pri spálení slniečkom. Stačí na pár minút priložiť na postihnuté miesto tampón namočený v rooibose. Rooibos obsahuje látky prospešné pri starostlivosti o vlasy bez lesku, lámajúce sa nechty a unavenú pleť. Medzi obsiahnuté prospešné látky patria najmä železo, meď a vitamín C. Preto je použitie rooibosu v kozmetike niečo ako prvá pomoc pre pleť a vlasy.

 

Lokalita výskytu

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.