JUST prichádza z prírody

Rebríček obyčajný

Rebríček obyčajný

Latinský názov: Achillea millefolium

Táto zimovzdorná, vytrvalá bylina je vysoká 30 - 90 centimetrov, s plazivým podzemkom. Stonka je chlpatá, priama, jednoduchá a husto listnatá. Prisadlé, striedavé listy sú dvakrát až trikrát perovito strihané, v obryse kopijovité. Kvetenstvom je chocholík, ktorý má spravidla v priemere okolo 8 centimetrov, je zložený z drobných úborov. Každý úbor je tvorený asi z dvadsiatich trúbkovitých kvetov žltkastej farby a piatich bielych alebo ružovkastých jazykovitých kvetov na obvode. Jednotlivé kvietočky vyzerajú ako malinké margarétky. Rastlina patrí do čeľade hviezdnicovité. Plody sú striebornošedé nažky. Rastlina kvitne od júna do septembra. Po rozdrvení lístkov zostáva na rukách dlho charakteristická vôňa rastlinky.

Liečebný účinok rebríčka obyčajného bol známy už v antike. Podľa povesti liečil grécky hrdina Achilles kráľa Telepha listami rebríčka v trójskej vojne. Odtiaľ pochádza latinský názov Achillea.

Ľudové názvy: myší chvostík, husací jazýček, mačací chvost, zajačí chlieb

Použitie a účinky:

Čaj z usušenej kvitnúcej vňate uľahčuje trávenie a tiež znižuje horkosť. Zvonka v kúpeli urýchľuje hojenie rán a pôsobí protizápalovo. Nálev ako kloktadlo sa užíva pri zápaloch ďasien. Mladé lístky sa zbierajú do jarných liečivých polievok.

Rebríček dokáže prekrvovať orgány dolnej polovice tela. Veľmi účinná droga na prevenciu rakoviny a proti ďalšiemu šíreniu - metastázovaniu. Rovnako veľmi účinne zastavuje krvácanie. Podporuje chuť do jedla a mierne znižuje krvný tlak.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.