JUST prichádza z prírody

Pomarančovník pravý

Pomarančovník pravý

Latinský názov: Citrus sinensis

Jedná sa o strom z čeľade citrusovitých. V 15. storočia bol do Európy dovezený portugalskými obchodníkmi a čoskoro po objavení Ameriky aj tam. Teraz je rozšírený do všetkých subtropických oblastí, v trópoch sa mu pre prílišnú vlhkosť nedarí. Ide o najviac pestované citrusové ovocie. Tieto stromy sa už veľmi dlhú dobu pestujú v oblastiach Stredozemného mora. Nielenže ich plody sú veľmi významnou potravinárskou surovinou, ale aj ich kvety možno spracovávať - extrahovať z nich olej, ktorý sa využíva hlavne v kozmetike a parfumérii.

Listy majú kopijovitý tvar, sú eliptické, voskovo lesklé, hladké a tenké. Aj napriek svojej tenkosti majú kožovitý charakter.

Plody sú bobule vo veľkostiach 5 až 12 cm, guľovité až oválne. Kôra plodu býva farby žltej, oranžovej alebo šarlátovo červenej, je pomerne tenká, priliehajúce k dužine, niekedy sa ťažko lúpe.

Dužina je farby žltej až oranžovej, u niektorých kultivarov aj fialovo červenej a je šťavnatá, osviežujúca sladkokyslej chuti. Semená sú pomerne veľké, ale sú vypestované a existujú aj bezsemenné odrody.

Divoký alebo tiež horký pomaranč je pôvodný formou a rastie divoko v prírode. Bolo však vyšľachtené mnoho odrôd, ktoré sa pestujú v subtrópoch v pomarančových hájoch, pre svoju bohatú úrodu. V botanických záhradách, skleníkoch a oranžériách sa pestujú tiež ako dekoratívne rastliny.

Účinky

Plody sú kvalitným zdrojom vitamínu C a konzumujú sa čerstvé, vo forme kompótu alebo sa lisujú na osviežujúci šťavu. Takmer 90% produkcie pomarančov je priemyselne spracované. Zo šupiek sa získava pektín a hlavne esenciálne oleje, ktoré slúžia na aromatizáciu potravín a pri výrobe kozmetiky. V menšej miere sa používajú v lekárstve na výrobu tinktúr.

Kvet sa pre jeho vôňou a chuť používa ako upravujúca zložka mnohých čajových zmesí. V ľudovom lekárstve sa užívajú okvetné plátky zvarené so soľou na upokojenie nervov, proti astme, vysokému tlaku, horúčke a zvracaniu, zvarené s cukrom proti nechutenstvu.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.