JUST prichádza z prírody

Plesnivec alpínsky

Plesnivec alpínsky

Latinský názov: Leontopodium alpinum    

Plesnivec je jedna z najznámejších horských kvetín, aj preto je symbolom Álp.

Je to trváca bylina z čeľade astrovitých, pokrytá akoby bielou plsťou – odtiaľ názov plesnivec. Priama, riedko olistená stonka s úzkymi kopijovitými listami je vysoká asi 5 - 30 cm. Je zakončená jedným až tromi bielymi plstnatými, dvojnásobne zloženými kvetmi usporiadanými vo vrcholíku. Farba kvetov je biela až žltobiela, kvety sú plstnaté, obrastené jemnými chĺpkami.

Pochádza z európskych a ázijských pohorí. Na Slovensku sa prirodzene vyskytuje v alpínskom a subalpínskom prostredí vo Vysokých Tatrách, Veľkej a Malej Fatre a v Slovenskom raji.

Plesnivec alpínsky rastie len na vápencovom skalnom podloží na kamenistých pôdach, v Alpách až do nadmorskej výšky 3000 metrov.

Preklad latinského názvu rastliny znie doslovne „levia labka“, za čo môže chlpatý /kožušinový/ vzhľad kvetov. I keď vlastne – to chlpaté, čo vnímame ako kvety, sú v skutočnosti listene okolo malých nenápadných súkvetí, ktoré vyzerajú ako vnútorné orgány kvetu – piestiky a tyčinky.

Podľa povesti sa plesnivec zrodil zo žiaľu mladej ženy, ktorá našla svojho muža mŕtveho na alpskom svahu a v zúfalstve sa rozhodla tam zostať a zomrieť s ním. Podľa tejto legendy sa potom z jeho tela zrodila táto krásna snehobiela rastlina. Prispôsobila sa tvrdým klimatickým podmienkam a pritom si uchovala svoju čistú krásu. Niet divu, že výťažok z plesnivca môže poskytnúť prirodzený koktail látok, ktorý účinne bojuje s voľnými radikálmi /UV žiarenie, cigaretový dym a ďalšie chemické škodliviny/. Voľné radikály sú primárnou príčinou procesu starnutia pokožky.

Výťažok

z plesnivca alpínskeho je ten najlepší antioxidant, ktorý poznáme. Je viac ako 1,35 x účinnejší ako vitamín C. Vďaka tejto špeciálnej rastlinnej formule, ktorá je obsiahnutá v produktoch radu Vital Just a v slnečnom rade, získava pokožka jemnosť a posilňuje svoj obranný mechanizmus. Produkty obsahujúce plesnivec majú taktiež antibakteriálne, antiseptické a protiplesňové účinky. Všetky tieto liečivé účinky boli overené i laboratórnymi lekárskymi testami.

Plesnivec však na svoju obľúbenosť doplatil, veľmi často si ho milovníci hôr trhali a odnášali ako suvenír z ciest a tak niet divu, že bol zaradený medzi prvé chránené rastlinné druhy. Pre účely výroby produktov firmy JUST s obsahom extraktu z tejto rastliny sa plesnivec pestuje na plantážach na základe povolenia vo Walliských Alpách. Zber i spracovanie rastlín sa robí šetrne s veľkým podielom manuálnej práce.

Plesnivec alpínsky sa používal ako symbol poľovníkov od čias Rakúsko - Uhorska a znak v tvare plesnivca dodnes používajú nemecké a rakúske horské jednotky, ktoré sú súčasťou armády. Odznak s plesnivcom majú pripevnený na čiapkach svojich uniforiem. U nás túto vzácnu rastlinu bežne vo voľnej prírode takmer nenájdete, pestuje sa ale na záhradkách ako veľmi obľúbená skalnička.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.