JUST prichádza z prírody

Pivonka bielokvetá a pivonka lekárska

Pivonka bielokvetá a pivonka lekárska

Pivonka je jediný botanický rod čeľade pivonkovitých. Je to trváca okrasná rastlina, väčšinou poloker alebo ker s podzemnými hľuzami a rozkonárenou holou stonkou, na ktorej vyrastajú delené listy. Kvety pivoniek sú obojpohlavné, opeľovanie obstaráva hmyz. Kalich je voľný, zelenej farby, väčšinou päťpočetný. Okvetné lístky bývajú veľké a výrazne farebné, len vzácne sú tuhé a kožovité. Pivonka má veľký počet tyčiniek, pri kultúrnych druhoch môžu byť tyčinky premenené na nepravé okvetné lístky. Piestiky majú hrubé steny a veľký počet vajíčok. Steny sú najprv otvorené, neskôr k sebe tesne naliehajú a prirastajú. Semenník je chlpatý, blizny sú nápadne rozlíšené. Uprostred je kruhovitý terč, z ktorého niekedy vyrastá blanitá pošva obaľujúca spodnú časť semenníkov. Plodom je tobolka, ktorá postupne drevnatie. Lesklé tmavé semená sú veľké až jeden centimeter. Neoplodnené vajíčka môžu pretrvávať ako jasne červené a sú veľmi nápadné pri otváraní mechúrikov.

 

Obľúbená rastlinka                                                                         

Pivonky rastú na všetkých svetadieloch severnej pologule, sú rozšírené v Stredomorí, na Kaukaze, v Mongolsku, Vietname a v Číne. V Severnej Amerike sú pôvodné iba dva druhy. Do Európy bola pivonka bielokvetá dovezená až počas 19. storočia a kvôli svojej pôvodnej domovine získala druhový názov čínska. Ich krehká krása tieto kvety predurčuje najmä na dekoratívne účely – zdobia záhrady či botanické záhrady. Nie nadarmo sa pivonke v Anglicku hovorí "bowl of beauty", čiže misa krásy. Pôvod pivoniek môžeme nájsť vo východnej Ázii, kde dodnes patrí medzi tradičné rastliny, v japonskej aj čínskej kultúre využívané na výzdobu miestností pri obradoch. Pivonky boli obľúbenými kvetmi japonských cisárov a pre svoju jemnú vôňu si získali aj prezývku "ruža bez tŕňov". Dnes teda pivonku, konkrétne pivonku čínsku, nájdeme v parfúmoch, v kozmetických prípravkoch alebo ako súčasť kompozície pre aromaterapiu.

 

Krásna a liečivá

V antickom Grécku bola pivonka používaná hlavne na liečenie. Podľa legendy ju liečivými schopnosťami obdaril grécky boh lekárstva Paean, od ktorého je odvodený latinský názov pivonky – Paeonia. Okrem oficiálneho liečenia sa pivonka lekárska pridávala do rôznych elixírov, najčastejšie do nápojov lásky. Vnútorne sa táto rastlina užíva predovšetkým v podobe čajov, a to buď ako odvar z koreňa alebo z plne rozvitých okvetných lístkov. Pivonky majú, všeobecne, blahodarné účinky na činnosť svalov – uvoľňujú stuhnuté, napäté a bolestivé svaly. Priaznivo pôsobia aj na črevnú peristaltiku – pomáhajú pri zápche alebo hnačkách a sú vhodné pri bolestiach žalúdka. Celkovo pomáha zmierňovať kŕče, a preto je vhodným doplnkom pri epilepsii či obličkovej kolike. Čaj z koreňa pivonky je výborný na dýchacie ťažkosti. Užíva sa pri astme, proti kašľu i upchatým dutinám. Obzvlášť dobre pôsobí na obličky – prečisťuje ich a prirodzene tak podporuje ich funkciu. Je vhodný aj pri dne, ktorá so stavom obličiek úzko súvisí. Čaj z pivonkových kvetov má viac-menej podobné účinky ako ten z koreňa, no navyše pomáha pri príliš silnej či nepravidelnej menštruácii. Okvetné plátky pivoniek môžete skombinovať napríklad s ďatelinou lúčnou a získate tak účinný čaj na ženské problémy, ktorý pomáha harmonizovať hormóny, napríklad po vysadení antikoncepcie.

Lokalita výskytu

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.