JUST prichádza z prírody

Pagaštan konský

Pagaštan konský

Latinský názov: Aesculus hippocastanum

Jedná sa o listnatý strom, guľovitého tvaru, listy protistojné, list päť-až sedempočetné, kvetenstvo metlina, plody tobolky, drevina do uličného stromoradia, solitér, s ozdobnými plodmi.

Každý z nás si pamätá, ako v detstve zbieral nadšene plody (gaštany) a doma potom vyrábal zvieratka pomocou špajdlí alebo tieto gaštany nosil poľovníkom ako kŕmenie pre lesnú zver v zime.

Málokto ale vie, že pagaštan obsahuje liečivé látky, ktoré uvoľňujú kŕče (napr. v lýtkach).

Pagaštanová droga má výrazný účinok na cievne steny, ktoré spevňuje a zvyšuje ich pružnosť, ďalej pôsobí protizápalovo a tlmí opuchy (najmä lymfatických žliaz). Užíva sa na kŕčové žily, hemoroidy, vredy predkolenia, trombózy alebo pri nedostatočnom prekrvení končatín.

Okrem toho, že je strom hojne pestovaný ako okrasná rastlina parkov a alejí, používalo sa farbivo, obsiahnuté v jeho listoch, kôre a šupkách plodov, na farbenie látok. Jeho nektár je bohatý na cukry, preto sa jedná o dôležitý strom pre včelárov. Nezrelé plody obsahujú saponíny, vo väčšom množstve sú jedovaté. Užívali sa v ľudovom liečiteľstve pre výrobu mastí.

Klinické štúdie preukazujú účinnosť na tzv. "ťažké nohy", kŕče v nohách počas noci. Taktiež tlmí svrbenie rôznych foriem ekzémov. Urýchľuje vstrebávanie krvných podliatin a modrín. Účinný je na boľavé kĺby a artritídy. Zlepšuje prietok krvi v cievach, čo pozastavuje zrážanlivosť krvi a pôsobí proti vzniku trombov. Uľahčuje vylučovanie moču pri zväčšenej prostate. Vypína pleť a pôsobí na pokožku ako tonikum.

Pri vonkajšom použití je úplne neškodný. Pozor však pri vnútornom užití, kedy môže vyvolať nevoľnosti alebo silné kŕče žalúdka.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.