JUST prichádza z prírody

Očianka rostkovová

Očianka rostkovová

Latinský názov:   Euphrasia officinalis

Jednoročná rastlina vysoká 10 až 30 cm patriaca do čeľade krtičníkovitých. Jej byľ je niekoľkonásobne rozkonárená. Listy sú perovité, vajcovité, na okraji vrúbkované až zúbkaté, väčšinou so štyrmi až siedmymi pármi špicatých zubov a žľaznato chlpatým okrajom.  

Kvety sú vo vrcholových listnatých klasovitých hroznách. Kalich býva trúbkovitý alebo zvonkovitý, holý alebo stopkato žľaznatý. Koruna je dvojpysková, biela až fialovo červená, fialovo žilkovaná, na dolnom pysku a v ústí žltá. Horní pysk ja naspäť ohnutý, dolný býva dlhší, plochý, odstávajúci, trojcípy. Cípy sú hlboko vykrajované.

Zaujímavosťou je, že aj keď bola táto rastlina pomenovaná podľa Eufrosyné, jednej z Grácií, o jej liečebnom využití v starom Grécku nie sú žiadne zmienky. V stredoveku bola očianka odporúčaná na posilnenie myslenia, zraku a pamäti. V západnom rastlinnom lekárstve je očianka špecifickým liekom na bežné očné problémy, ako je zápal spojiviek, zápal očných viečok, prípadne na zlepšenie videnia.

Má antibakteriálne a antibiotické účinky, výrazne tlmí očné zápaly - zápal očných spojiviek, slzného vačku, viečok.

Pôsobí sťahujúco a protizápalovo, môže sa použiť na mokvajúci ekzém, ktorý sa objavuje okolo očí, alebo pri silnej svetloplachosti, pri slzení očí a očnej únave. Aby sme vylúčili riziko infekcie, používame na prípravu nálevu farmaceutické preparáty, napr. bórovú vodu. Vyrábajú sa tiež krémy s obsahom očianky na upokojenie podráždených a unavených očí, napríklad od sledovania televízie alebo pri práci s počítačom.

Na prípravu obkladov je možné ju používať v kombinácii s rumančekovým kvetom. Okrem toho sa používa pri zápaloch sliznice horných ciest dýchacích, proti zahlieneniu, pri katare priedušiek a nosných dutín. Podporuje aj trávenie, odstraňuje tráviace problémy a zvyšuje chuť k jedlu.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.