JUST prichádza z prírody

Medovka lekárska

Medovka lekárska

Latinský názov: Melissa officinalis      

Medovka lekárska – starí Rimania ju nazývali apiastrum – hviezda včiel.

Ľudovo nazývaná rojovník alebo včelník, pretože priťahuje včely zo širokého okolia. Z tohto dôvodu sa nové úle potierajú medovkou skôr, ako sa do nich nasadí nový roj. Včelám poskytuje hojnú pašu nektáru i peľu.

Niečo z biológie

Medovka je trváca bylina z čeľade hluchavkovitých, ktorá dorastá do výšky 30-80 /150/ cm. Má priame alebo vystúpavé, štvorhranné, rozkonárené byle. Listy sú vrúbkovano pílkovité, tmavo zelenej farby s výraznou žilnatinou a charakteristickou citrónovou vôňou najmä po rozotrení. Kvietky sú drobné, biele, časom sa menia na bledomodré. Plody sú tvrdky s lesklými tmavohnedými semenami s bielou špičkou, slzičkového tvaru, dlhé asi 1 mm. Medovka obsahuje silice, triesloviny, horčíny, sliz, flavonoidy a minerálne látky. Zbiera sa list, niekedy aj celá vňať. Listy i vňať sa zbierajú tesne pred kvitnutím, najlepšie v suchom a chladnejšom počasí. Neodporúča sa používať sušené bylinky staršie ako jeden rok, pretože časom sa znižuje obsah ich silíc. Často sa zamieňa s niektorými ďalšími druhmi z čeľade hluchavkovitých, bezpečne ju však rozpoznáme podľa charakteristickej citrónovej vône.

Všestranné účinky

Pôsobí hlavne ako upokojujúci prostriedok, najčastejšie v oblasti tráviaceho traktu – na žalúdočné neurózy, ďalej na srdcové neurózy, búšenie srdca apod. Zvyšuje sekréciu žlče, zabraňuje tvorbe plynov, spomaľuje tep a jemne znižuje krvný tlak. Tiež posilňuje centrálny nervový systém, pôsobí sedatívne, uvoľňuje kŕče a napätie svalstva, možno ju použiť pri ľahších formách neurasténií, depresií, proti migréne, na alergie nervového pôvodu (napr. pri astme vyvolanej stresom). Pomáha pri bolestiach brucha, pri nafukovaní, infekčných hnačkových ochoreniach, bolestivej menštruácii i v klimaktériu. Zvonku ju možno použiť na reumatické opuchy, pomliaždeniny a krvné podliatiny. Kombinácia s ďalšími upokojujúcimi liečivými prípravkami zosilňuje výsledný účinok.

Pravidelné pitie medovky vraj predlžuje život. Bola zasvätená bohyni Mesiaca a lovu Diane, pretože sa verilo, že má vplyv na plodnosť. Pridávala sa do pečiva a vína, ktoré sa pripravovali na magické rituály. Zaručí pokojný spánok a spokojné sny. Pomáha zabudnúť na starosti, zármutok... Kvety medovky sa máčali vo víne a používali ako nápoj lásky.

Niečo z histórie

Medovka je stará liečivá rastlina. Slúžila aj ako korenina a prísada likérov. Preslávila sa hlavne v tzv. karmelitánskom liehu /kvapky/, ktorých základom bol výluh z medovky a ďalších liečivých rastlín. Považoval sa za univerzálny liek, ktorí začali vyrábať už v roku 1611 francúzski karmelitáni. Medovka je tiež súčasťou benediktínky, aromatického likéru francúzskych benediktínov.

Medovka v kuchyni

Citrónová vôňa medovky príjemne osvieži ovocné i zeleninové šaláty. Možno ju pridať aj do omáčok a iných jedál, kde sa pridáva citrón. V čerstvom stave ochutí a ozdobí niektoré pokrmy z mäsa a rýb.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.