JUST prichádza z prírody

Mäta (viac druhov)

Mäta (viac druhov)

Latinské meno Mentha je podľa gréckej mytológie odvodené od mena bájnej nymfy Minthe, ktorá bola premenená do podoby voňajúcej rastliny - mäty. Mäta je niekoľkokrát spomenutá už v Biblii a bola pestovaná v starom Egypte alebo Japonsku už pred 2 000 rokmi. Hlavná účinná zložka mentol pôsobí antisepticky a má lokálne znecitlivejúce účinky a tlmí bolesť. Okrem iného chladí a spôsobuje lokálne prekrvenie. Prináša úľavu pri zápalových ochoreniach kĺbov a mäkkých tkanív akútneho alebo chronického charakteru. Objavuje sa v rôznych mastiach a krémoch. Mentol môžete nájsť aj v šampónoch či sprejoch pre osvieženie dychu. Je často obsiahnutý aj v zubných pastách a kloktadlách. Mentol a silice, ktoré ho obsahujú môžu u osôb so zvýšenou citlivosťou vyvolať alergickú reakciu, preto by sa taký esenciálny olej nemal používať dlhodobo a v príliš silnej koncentrácii. Mätu dobre poznáte z mnohých produktov. Existuje veľa druhov mäty, ako napr. dlholistá či okrúhlolistá, voňavá, vodná, poľná či tzv. nana (marocká mäta). My sa však zameriame na tri druhy mäty, ktoré boli použité na výrobu novinky na našom trhu - zmesi éterických olejov 3 Mint-Mix.

Mäta klasnatá (Mentha spicata) patrí do čeľade hluchavkovitých. Je to jeden z trvácich druhov mäty. Vyskytuje sa v miernom pásme po takmer celej Európe, ale môžeme sa s ňou stretnúť aj v Ázii, Afrike, Severnej i Južnej Amerike a v Austrálii. Je to statná liečivá rastlina charakteristická vysokým obsahom silíc. Môžeme ju nájsť hlavne v okolí vodných tokov. Vyznačuje sa dlhším klasnatým kvetenstvom a vyšším obsahom silice mentolu. Dorastá do výšky až jedného metra. Má rozkonárené, v hornej časti štvorhranné stonky porastené hustými, dolu zahnutými chĺpkami. Mäta klasnatá kvitne drobnými, svetlo ružovými kvetmi. Ako rastlinná droga sa z nej používajú listy pre obsiahnuté silice, ktoré tejto mäte dávajú typickú mentolovú chuť a vôňu. Zo sušených lístkov sa pripravuje nálev, ktorý sa pije ako čaj (napr. v zmesi so zeleným čajom ako tzv. tuareg). Používa sa najmä na žalúdočné ťažkosti a nadúvanie, mierne uvoľňuje žalúdočné kŕče a zlepšuje vylučovanie žlče. Odvar z mäty klasnatej sa používa aj na výplachy pri bolestiach zubov a ďasien. Samotná mentolová silica sa niekedy dáva do mastí, krémov a gélov, pretože vyvoláva pocit chladu, znecitlivuje, zmierňuje pocity svrbenia a podráždenia. Lístky mäty klasnatej sa dajú použiť aj v kuchyni ako korenie. V potravinárstve sa táto mäta používa pri výrobe cukríkov, žuvačiek a rôznych druhov nápojov, ako je napríklad obľúbené mojito.

Mäta roľná(Mentha arvensis) je silne aromatická bylinná trvalka s vetvenou, chlpatou stonkou. Bola k nám pravdepodobne dovezená, zdomácnela tu a hojne sa vyskytuje hlavne v nižších oblastiach. Má vajcovitý list so stopkou. Drobné ružové kvety sú zoskupené v papraslenoch. Plodom je tvrdka. Táto mäta obsahuje silice, vďaka ktorým ju možno výborne použiť ako súčasť potpourri (t. j. zmes bylín, kvetín, korenia a éterických olejov umiestnená do vrecka alebo misky na účel osvieženia vzduchu v interiéri). Je často používaná v liečiteľstve, nachádza uplatnenie aj ako korenie v kuchyni. Bola používaná už v staroveku. Éterický olej z tejto mäty je veľmi účinný pre upokojenie bolestí hlavy, svalov a kĺbov. Často sa zamieňa s mätou piepornou, avšak mäta roľná obsahuje menej mentolu, teda nie je až taká silná a je o niečo bezpečnejšia, nevyvoláva alergické reakcie.

Napriek tomu by sa na pokožku mal esenciálny olej mäty roľnej používať max. v 2 % zriedení a nemal by sa užívať dlhodobo. Čerstvé mätové lístky je možné vďaka ich osviežujúcim účinkom, pridať do kúpeľa. Anglický názov mäty roľnej je wild mint, teda mäta divoká.

Mäta pieporná(Mentha piperita) je medzidruhový kríženec mäty klasnatej a vodnej, jedná sa teda o vyšľachtený druh. Týmto šľachtením sa posilnili najlepšie vlastnosti oboch druhov. Aj tento druh mäty často nájdete v čajových zmesiach. Mäte piepornej sa bližšie venujeme v našom herbári na tejto stránke.

Mäta citrónová (Mentha aquatica cv. citrata) je ďalší zaujímavý druh máäty, ktorý sa dnes pestuje už po celom svete. I tomuto druhu sa venujeme v našom herbári podrobnejšie  na tejto stránke.

 

Lokalita výskytu

Celý svet
Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.