JUST prichádza z prírody

Mäta citrónová

Mäta citrónová

Latinský názov:  Mentha aquatica cv. citrata  

Je nezameniteľná svojou vôňou po citróne a mentole. Táto aróma je veľmi príjemná, osviežujúca a intenzívna

Mäta sa pestuje takmer po celom svete. Je to mrazuvzdorná bylinná trvalka, ktorá dorastá do výšky 20 – 80 cm. Rastliny tvoria menšie kríky, majú tmavo-zelenú farbu, ktorá je zvláštna fialovými, niekedy až červenkastými odtieňmi na okrajoch listov a tiež na vrcholkoch rastliny. Rastlina je hladká, bez chĺpkov, listy má lesklé. Mäta ako všetky hluchavkovité rastliny je medonosná.

Už od stredoveku patrí medzi najznámejšie liečivé rastliny. V lete vyrastajú malé listy v koncových oválnych kvetenstvách vo forme klasu. Zber listov je najlepší predpoludním – v tejto dobe má mäta najsilnejšie účinky. Rastlina obsahuje mentol, ktorý vyvoláva pocit chladu a znecitlivenia, čím sa strácajú nepríjemné pocity ako sú svrbenie, mierna bolestivosť a podráždenie. Ďalej je to cineol, triesloviny, flavonoidy a tiež horčiny. Pri vonkajšom použití je táto rastlina výborná ako odvar na výplachy pri bolestiach zubov a ďasien, pričom spríjemňuje a čistí dych. Čerstvé mätové lístky je možné pridať do kúpeľa, pretože takto pripravený kúpeľ má výrazne osviežujúce účinky. Mäta nachádza najväčšie uplatnenie pri všetkých druhoch žalúdočných ťažkostí, uvoľňuje kŕče, zlepšuje žalúdočnú nevoľnosť, pomáha po alkoholovom opojení, zastavuje zvracanie, lieči koliky a ochorenia čriev, zlepšuje chuť do jedla, tíši bolesti pri podráždenom žlčníku či žlčových kameňoch, celkovo zlepšuje vylučovanie žlče a posilňuje celú nervovú sústavu, má mierne afrodiziakálne účinky.

Silne aromatická mäta dobre chutí i v múčnikoch a nápojoch. Skvele poslúži na ozdobenie pokrmov. Medzi najznámejšie kokteily patrí nápoj Mojito. Samozrejme, využíva sa na prípravu i ďalších osviežujúcich nápojov. Celá rastlina vonia mentolom a jej listy sú výborné do čajov. Mentolové výťažky sa pridávajú aj do žuvačiek, zubných pást, ústnych vôd a cukríkov.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.