JUST prichádza z prírody

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný

Latinský názov: Hypericum perforatum

Ľudové názvy: trezalka, čarovník, krvavník, svätojánska bylina, bylina či krv sv. Jána, svätojánsky zvonček, koreň matky Božej.

Ľubovník je vytrvalá, 30 až 60 cm vysoká bylina s vetvovým plazivým podzemkom, z ktorého vyrastajú početné priame a tuhé byle s ústretovými listami. Kvitnúce byle bývajú v hornej časti vidlicovito rozvetvené. Krátke stopkaté vrchné alebo prisadnuté spodné listy sú asi 3 centimetre dlhé, pretiahnuté vajcovité až podlhovasté, s celookrajovou lysou čepeľou, na ktorej sú proti svetlu dobre viditeľné silicové nádržky ako priesvitné bodky a roztrúsené čierne bodky žliazok. Tieto žliazky obsahujú červené farbivo - hypericín. Päťpočetné pravidelné kvietky majú v priemere až 25 milimetrov a sú zostavené do bohatých metlín. Okvetné lístky sú kopijovité až pretiahnuto vajcovité a zlatožlté nesúmerné korunné plátky sú skutočne čierne bodkované.

Koncom júna až do augusta sa odrezávajú asi 30 centimetrov dlhé celé kvitnúce olistené vrcholky, ktoré sa viažu do zväzočkov a sušia sa na dobre vetranom mieste v tieni, pretože na slnku droga stráca farbu. Správne usušená bylina si uchová pôvodnú farbu a má trpko horkastú chuť. Rastlina bola odjakživa považovaná za čarovnú a liečivú bylinu, uplatňovala sa aj v mágii a pri liečbe najrôznejších chorôb, ale podľa ľudových povier aj ako ochrana pred bleskom a pri liečbe námesačnosti.

Červené farbivo hypericin sa nazývalo skôr tiež "krv sv. Jána", pretože keď sa bylina natrhala tento deň, mala podľa bylinkárov najsilnejšie účinky. Táto farba má zrejme hlavný podiel na tom, že ľubovník bol opradený ľudovými poverami. Mlieko kráv, ktoré spásli väčšie množstvo ľubovníka, hypericín zafarbil do ružova, a to v stredoveku bolo vykladané tak, že kravy boli urieknuté. Bol to dobrý dôvod na poľovačky na čarodejnice. Vďaka obsiahnutým farbivám sa tento druh predtým používal aj ako farbiarska rastlina, získavala sa z nej žltá a oranžová farba na farbenie plátna.

Ľubovník má pri vnútornom užívaní mierne sedatívne účinky. Nesmie sa ale užívať súčasne s antidepresívami! Podporuje krvný obeh, vylučovanie žlče a pôsobí liečivo pri chorobách tráviacej sústavy (nechutenstvo, choroby pečene a žlčníka), pri nervových poruchách (nespavosť, dráždivosť, nervová vyčerpanosť, migrény, depresie, nočné pomočovanie), pri zápaloch močových ciest, gynekologických problémoch a tiež pre zlepšenie krvného obehu. Ľubovník sa nesmie užívať dlhodobo, pre upokojenie nervovej sústavy najdlhšie po dobu dvoch mesiacov, potom aspoň mesiac vynechať. Ak problémy pretrvávajú, je možné nahradiť ho počas tejto doby inou bylinkou s podobnými účinkami (napr. valeriána lekárska). Bylina sa nesmie používať pri nízkom krvnom tlaku, ťažšej forme cukrovky a niektorých alergiách. K nežiaducim účinkom patrí aj precitlivenosť na ultrafialové žiarenie - to znamená, že ľubovník by sme nemali užívať v lete, kedy sa vystavujeme slnečným lúčom. Pri požití v takom prípade hrozí začervenanie kože alebo aj vytvorenie pigmentových škvŕn na pokožke. Počas letných mesiacov je lepšie nahradiť jeho užívanie napríklad medovkou. Látky obsiahnuté v ľubovníku navyše podporujú zvýšené vylučovanie pečeňových enzýmov, takže môže dôjsť k nepredvídaným reakciám, ak sa užíva súčasne s niektorými bežnými liekmi. Napríklad môže dôjsť k zníženiu účinku hormonálnej antikoncepcie. Toto samozrejme nehrozí s výrobkami, ktoré sú určené na vonkajšie použitie.

Pre svoje protizápalové a hojivé účinky sa používa zvonka do kúpeľov na hemoroidy, na obklady na rany a na kloktanie. Na liečbu popálenín, kože spálenej slnkom a zapálených rán sa používa aj ľubovníkový olej, ktorý sa pripravuje naložením čerstvo zozbieranej vňate do rastlinného oleja, kde sa nechá vylúhovať. Má potom ružovú farbu. Tento ľubovníkový olej, bežne nazývaný olej sv. Jána, tiež dokáže odstrániť tzv. ostrohu na päte.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.