JUST prichádza z prírody

Listnatec tŕnitý

Listnatec tŕnitý

Latinský názov: Ruscus aculeatus

 

Listnatec je vždcyzelený dvojdomý poloker, 20 - 80 cm vysoký, husto rozvetvený, s podzemným pakoreňom. Jeho vetvy sú rebrovité a sýto zelené. Kvety sú belavé, zelenkasté až fialovkasté, s fialovými tyčinkami. Vyrastajú jednotlivo alebo v malých zväzkoch. Jedná sa o trochu netradičný ker, pretože konáre vyrastajú priamo zo zeme. Prezimuje na svetle a v chlade, ale neznáša veľké mrazy. Jeho plodom je guľovitá bobuľa, ktorá je v dobe zrelosti červená a v zime zostáva na kríku.

Pôvodná domovina tejto rastliny sa nachádza v Stredozemí, vyskytuje sa aj na Kanárskych a Azorských ostrovoch, v západnej Európe, v oblasti okolo Čierneho mora a na Blízkom východe.  Listnatec nájdeme vo väčšine hájov a listnatých lesoch. Kvitne od februára do apríla a najvhodnejším obdobím na zber je jar a jeseň. 

Listnatec tŕnitý pozitívne ovplyvňuje elasticitu žilových stien, napomáha obmedzovať tvorbu opuchov a prispieva k pocitu sviežosti a ľahkosti nôh. Saponíny (ruscogenín a neoruscogenín) obsiahnuté v listnatci posilňujú ochabnuté žily a zabraňujú zápalom. Taktiež zmršťujú malé cievky a znižujú tak prenikanie tekutiny do okolitých pletív, ktoré by mohlo spôsobiť opuchy. Rastlina sa osvedčila aj pri liečbe hemoroidov.

Lokalita výskytu

Európa
Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.