JUST prichádza z prírody

Levanduľa

Levanduľa

Latinský názov:  Lavandula angustifolia

     

O levanduli sa hovorí, že dokáže pohladiť nepokojnú dušu.

Niečo z biológie

Levanduľa patrí do čeľade hluchavkovitých. Jedná sa o šedivo chlpatý, bohato rozkonárený poloker, 20-60 cm vysoký, v dolnej časti drevený. Má nenápadné čiarkovito sediace listy s podtočeným okrajom. Fialovo modré kvety sú nakopené na vrcholčeku stonky. Kvitne od júna do augusta. Z rastlinky sa zbierajú a používajú hlavne kvety. Najvhodnejší čas zberu je na začiatku nadpolovičného rozkvitnutia porastu alebo sa z jednotlivých rastlín sťahujú prstami nie celkom rozkvitnuté kvety, alebo sa strihajú celé kvetonosné bezlistové konáriky, prípadne aj vňať. V domácich podmienkach ich najlepšie usušíme tak, že odrežeme celé stonky. Sušíme ich zavesené na suchom teplom mieste kvetmi nadol. Usušené kvety voňajú príjemne intenzívne a aromaticky.

Ďalej sa používajú ako vonné predmety či ako dekorácie zo sušených kvetov. Levanduľa lekárska pochádza z južnej Európy. Je ozdobou aj našich záhradiek, má rada teplo a slnko, tuhšiu zimu pod voľným nebom v našich podmienkach väčšinou neznáša.

Niečo z histórie

Názov levanduľa pochádza z latinského slova „lavare“, čo znamená umývať sa. Už starí Gréci poznali blahodarné účinky tejto rastliny a s obľubou ju pridávali do kúpeľa. Od nepamäti patrila levanduľa k najobľúbenejším aromatickým rastlinám. Často sa využívala na kozmetické a lekárske účely. Vyrábali sa z nej parfumy, mydlá, dezodoračné spreje, pleťové vody a iné. Používala sa aj ako prísada do rôznych pokrmov. Gréci často predpisovali levanduľu ako osvedčený prostriedok proti kašľu. Účinky zvonka i zvnútra

Účinné látky obsiahnuté v tejto bylinke potláčajú rast baktérií. Osvedčili sa tiež pri kŕčoch žalúdka a počas rekonvalescencie. Pôsobí jemne močopudne, upravuje činnosť čriev pri nafukovaní a hnačkách a stimuluje pankreas k vyššej produkcii enzýmov. Celkovo má dobrý vplyv na činnosť tráviacich orgánov.

Zvonku sa levanduľa používa ako súčasť mastí a krémov pri zápaloch nervov, reumatizme alebo dne (jej silica podporuje prekrvenie pokožky), v kúpeľoch ju možno používať na zle sa hojace rany. V ľudovom liečiteľstve sa používa a uplatňuje hlavne ako prostriedok pri nespavosti, nervovej slabosti, bolestiach hlavy, pri neurasténii, búšení srdca, podráždení, migrénach alebo závratoch. Plátenné vrecúško so sušenou levanduľou vložené pod vankúš zaručí vraj pokojný spánok. Najčastejšie sa však používa vo forme nálevu alebo tinktúry. Levanduľa ďalej pozitívne pôsobí na svalové napätie, na spomalenie procesu starnutia, prirodzene regeneruje a hojí rany. Bráni tvorbe jaziev a zjemňuje vrásky. Preto býva obľúbenou súčasťou pleťovej kozmetiky (je tiež vhodným prostriedkom proti akné). Ďalej mierne znižuje krvný tlak, zlepšuje lymfatický a obehový systém a pomáha po poštípaní hmyzom.

Sušená levanduľa vložená do skrine prevonia bielizeň a zároveň pôsobí ako účinný prostriedok na hubenie a odpudzovanie šatníkových molí. A na záver niečo z gastronómie Levanduľa sa v stredomorských krajinách často používa ako korenie pri príprave rýb, grilovaného mäsa alebo sa pridáva do rôznych dusených pokrmov. Pokiaľ ju tiež chceme v našej kuchyni vyskúšať, nezabudnime, že má veľmi silnú arómu a výrazne horkastú chuť, preto je potrebné pridávať ju opatrne.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.