JUST prichádza z prírody

Klinčekovec

Klinčekovec

Klinčekovec voňavý je asi dvadsaťmetrový stálezelený tropický strom, ktorý má hustú, kužeľovitú korunu. Vyskytuje sa na Madagaskare, v Brazílii a na Zanzibare. Kmeň tohto statného stromu má hladkú sivú kôru. Listy bývajú po rozvinutí svetlo žltozelené, ale potom zhrubnú a vyfarbia sa do tmavo zelenej farby. Kvety sú usporiadané v hustých vrcholíkovitých súkvetiach purpurovo červenej farby. Ich kalich je zrastený, skladá sa zo štyroch červených korunných plátkov, ktoré ale čoskoro opadajú. Plodom sú elipsovité jedno- či dvojsemenné bobule. Nás však zaujímajú klinčeky, čo sú vlastne nerozvinuté kvetné púčiky. Zbierajú sa, keď sa pôvodná zelenkavá farba začína meniť na červenú. Do veku piatich rokov stromy korenie neprodukujú.

Chutné a voňavé korenie
Klinčeky majú sladkastú chuť, ktorá často prechádza až do horkej. Klinček s tmavo hnedou či dokonca čiernou hlavičkou je poškodený alebo moc starý. Ako korenie sa hodí na ochutenie sladkých potravín, ryže a mäsa. Vďaka svojej výraznej vôni je súčasťou mnohých koreniacich zmesí. Je však veľmi výrazný, preto s ním radšej šetríme. Pokrmom dodáva jemnú sladkastú vôňu a zvýrazní ich chuť. Nájdeme ho v receptoch na úpravu mäsa (hlavne diviny), pridáva sa do niektorých kompótov a zaváranín alebo k nakladaným hubám a zelenine. Svoje uplatnenie nachádza i pri výrobe likérov a cukroviniek. Používa sa nie len na dochutenie sladkých a slaných pokrmov, ale i na prípravu obľúbeného vareného vína či punču, ktoré by bez klinčekov stratili svoju typickú arómu.

Blahodarná súčasť očisty
Klinček prekrvuje a prehrieva, preto je možné jeho využitie na kúpele a na masáže. Pár kvapiek klinčekovej silice v aromalampe prečistí priestor, podporí dýchanie a odpudí komáre. Hlavnou zložkou klinčekovej silice je fenolová zlúčenina eugenol, ktorá má lokálne anestetické a antiseptické účinky. Niet teda divu, že toto korenie bolo už pred mnohými tisíckami rokov uznávaným dezinfekčným prostriedkom v Ázii a predovšetkým v Číne, kde má jeho použitie zvlášť dlhú tradíciu. Klinček a výťažky z neho sa používali na dezinfekciu úst (napr. pri aftách, zápachu, bolestiach zubov) a v zubnom lekárstve, ako aj pri ďalších lokálnym ošetreniam kože a zle sa hojacich rán. K ďalším prednostiam klinčeka patrí jeho silné pôsobenie proti parazitom.

Pomáha aj vnútorne
Klinček sa už po dlhé stáročia používa ako univerzálny dezinfekční a posilňujúci prostriedok v prípade mnohých problémov vrátane infekcií. Na základe skúseností z ajurvédy a tradičnej čínskej medicíny klinček povzbudzuje činnosť srdca, krvný obeh, prekrvenie a trávenie, ale tiež libido ako prírodné afrodiziakum. Je tiež antioxidantom a má vplyv na správnu funkciu dýchacieho systému – dokáže pomôcť pri prechladnutí, uľahčuje vykašliavanie. Vďaka svojmu zloženiu má klinček antiseptické, antivírusové a povzbudzujúce účinky, dokáže tíšiť bolesť, je skvelým pomocníkom pri žalúdočných problémoch vrátane nechutenstva, nevoľnosti či zápchy. V tráviacom trakte uvoľňuje kŕče pri nadúvaní, pomáha pri otravách pokazeným jedlom a pri črevných ťažkostiach. Najvhodnejšia je tinktúra, ktorú užívame opatrne po kvapkách.

 

Lokalita výskytu

Madagaskar
Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.