JUST prichádza z prírody

Kadidlovník pílovitý

Kadidlovník pílovitý

Latinský názov: Boswellia

Kadidlovník pílovitý je dnes pomerne vzácny strom z čeľade brezulovitých, ktorý sa zachoval v suchých horských lesoch západnej a strednej Indie. Jeho pôvodným domovom je ale južná Arábia a pobrežie Červeného mora v priľahlých častiach Afriky. Sú to stromy alebo kry vysoké 2 až 8 m. Ich kôra je svetlo hnedá, listy bývajú zoskupené na vrcholoch vetiev. Okraje listov sú pílovité, spodná strana listov je na rozdiel od vrchnej časti oveľa svetlejšia. Drobné kvietky vyrastajú na krátkych stopkách, majú desať tyčiniek. Plody sú tobolky dlhé asi 1 centimeter. Zo stromu sa nevyužívajú listy, kvety ani plody, ale mliečna šťava, ktorá vyteká po narezaní kôry stromu a po vyschnutí vytvára svetlo žlté alebo priesvitné kvapky lepkavej živice, ktorá pri následnom zahriatí aromaticky vonia. Kadidlo sa získava z osem až desaťročných stromov.

Zo živice sa pomocou destilácie vodnou parou získava cenný olej, ktorý sa používa predovšetkým v aromaterapii. Upokojuje nervy, pomáha pri stavoch úzkosti a tiež pri nervozite. Je vhodný aj na meditácie. Aplikáciou na kožu pôsobí proti prejavom starnutia pokožky, podporuje hojenie rán a vyhladzuje jazvy. Výborné účinky má tiež ako prísada do kúpeľa. Kadidlu sa právom pripisujú antibakteriálne, antireumatické

a protinádorové účinky vďaka vysokému obsahu boswellových kyselín, ktoré zmierňujú zápalové procesy a majú priaznivé účinky na zmiernenie prejavov osteoartrózy. Pomáha pri rannej stuhnutosti a zlepšuje pohyblivosť kĺbov. Priaznivo pôsobí na všetky chronické zápalové ochorenia. Pôsobenie boswellových kyselín je porovnateľné s kyselinou acetylosalicylovou (aspirínom). Na rozdiel od nej však tieto kyseliny nedráždia, nepoškodzujú žalúdok a črevá, neznižujú zvýšenú teplotu a neriedia krv.

Donedávna sa kadidlo používalo ako všeliek a v minulosti bolo tak vzácne, že sa vyvažovalo zlatom. Používalo sa už v starom Egypte pri balzamovaní múmií. Stalo sa natoľko známe, že pojem kadidlo sa začal používať ako bežne vžitý názov aj pre ostatné vykurovadlá. Kadidlo sa väčšinou nepoužíva čisté. Spolu s inými vonnými esenciami (napríklad myrhou) sa zrná tejto živice používali v kadidelniciach v chrámoch po celom svete - v Egypte, na Blízkom východe i v antickom Ríme. Bol to veľmi dôležitý produkt pre náboženské obrady. Predpokladalo sa, že pri pálení kadidla dym prenáša modlitbu priamo do neba. V kresťanských chrámoch sa používa dodnes. Traduje sa, že kadidlo priniesol

ako dar Ježišovi kráľ (mudrc) Baltazár.

V poslednej dobe sú predmetom skúmania aj protizápalové účinky extraktu z tejto živice pri Crohnovej chorobe. Ajurvédska medicína využíva kadidlo na podpornú liečbu pri akútnych i chronických zápaloch kĺbov. Kadidlovník poznáme aj pod inými názvami - kadidlový strom, kadidlo, shalaki, olibanum alebo thus.

V našich produktech sa stretnete tiež s ďalším druhom kadidlovníka:

  • Kadidlovník pravý (Boswellia sacra (= Boswellia Carterii)
Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.