JUST prichádza z prírody

Jedľa sibírska

Jedľa sibírska

Latinský názov: Abies sibirica        

Jedľa je ihličnan z čeľade borovicovitých, podčelaď jedľová, s rovným, vysokým kmeňom. Vetvy rastú v praslenoch. Ihličie je väčšinou dvojradé, hrebenito usporiadané, na vrchole jemne vykrojené. Veľmi silno vonia. Kvety sú jednodomé, strom kvitne v apríli a v máji. Šišky na vetvách nevisia, ale vyrastajú smerom nahor, nezrelé majú zelenú farbu. Zrejú 2-3 roky, potom sa rozpadajú. Jedľové šišky preto nikdy nemôžeme nájsť celé spadnuté na zemi.    

Jedľa je veľmi cenená nielen pre svetlé drevo, ktoré sa priemyslovo ťaží a spracováva, ale aj pre jedľový olej, ktorý sa získava z mladých jedľových výhonkov destiláciou vodnou parou. Ako liek je známy po tisícročia. O jeho zázračných účinkoch rozprávajú starodávne mýty a legendy. Ruskí kozáci tento olej používali ako liek pri najrôznejších zraneniach v bojoch už v rannom stredoveku.

Účinné látky

Jedľový olej obsahuje veľké množstvo éterických fytoncídov obsiahnutých predovšetkým v bornylacetáte (najdôležitejšia zložka jedľového oleja - zo skupiny esterov, ktorý dáva oleju charakteristickú jedľovú vôňu). Jedľový olej je tiež bohatý na terpény, čo sú zlúčeniny rastlinného pôvodu používané pri liečebných, preventívnych a kozmetických procesoch.

Lesný lekár

Sibírska jedľa rastie len v ekologicky čistých oblastiach tajgy. Už naši predkovia vypozorovali, že divoké zvieratá (zvlášť sibírske tigre) v prípade choroby prichádzajú ku kmeňu tejto jedle a požierajú čerstvo opadané ihličie, čo im pomáha bojovať s chorobou. Medvede sa zase ukladajú k zimnému spánku na pelechu z jedľového ihličia a vdychujú teda po celú dobu éterické hojivé látky, ktoré pôsobia ako preventívny prostriedok proti chorobám.

Účinky oleja

Tento prírodný zdroj vitamínov a minerálnych látok je vhodný na posilnenie obranyschopnosti organizmu. Pôsobí ako podpora liečby pri respiračných ochoreniach, napr. pri zápale priedušiek, hrdla, chronickom kašli alebo nádche, zahlienení dýchacích ciest. Ďalej pomáha pri zápale kĺbov, artritíde a reumatizme, pri liečbe mykózy na chodidlách, podporuje detoxikáciu organizmu, je dobrým pomocníkom pri zvýšenom strese, znižuje nespavosť a používa sa pri slabom prekrvení končatín. Olej z jedle sibírskej pozitívne ovplyvňuje metabolizmus, imunitný systém a zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám.

Veci medzi nebom a zemou

Podľa keltského horoskopu sú ľudia narodení v znamení jedle poriadni, čestní a disciplinovaní, verní a zásadoví. Jedľa vládne ženskou energiou, dobre pôsobí na psychiku, jej vôňa upokojuje myseľ. Je symbolom sily, zaháňa pesimizmus a napomáha pri nerozhodnosti. Uvoľňuje a zmierňuje stres, zlepšuje koncentráciu. Jedľový olej stabilizuje vnútornú rovnováhu, je vhodný pri meditácii a cvičení jogy.

Použitie oleja

Veľmi vhodné je používať olej ako prísadu do kúpeľa alebo ako masážny olej.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.