JUST prichádza z prírody

Horec žltý

Horec žltý

Latinský názov: Gentiana lutea

Je statná, viac ako 1,5 m vysoká trváca bylina s mohutným podzemkom. Stonka je dutá s veľkými prízemnými listami, stonkové listy sú taktiež veľké, vajcovité, výrazne žilkované, dlhé až 30 cm, široké až 15 cm, v spodnej časti byle krátko stopkaté, v hornej časti sediace a protistojné. Kvetenstvo je zoskupené v pazuchách horných listov a na vrchole taktiež zovreté a tvorí ho 6-12 veľkých kvetov s výrazne žltou trúbkovitou korunou. Rastie na horských lúkach a pastvinách.

Je uvádzané, že horec má účinky podporujúce trávenie, zvyšujúce vylučovanie slín a žlče. Tradične je droga používaná pri nechutenstve, strate chuti z dôvodu ochabnutie zažívacieho traktu.

V lekárstve a veterinárnej medicíne sa používa koreň. Využitie má pri výrobe bylinných likérov, predtým bol tiež rastlinou farbiarske.

U nás sa niekedy pestuje ako liečivá rastlina na plantážach a ako solitér v parkoch a v záhradách. V kultúre sa často sám vysieva.

Magické využitie: Pridáva sa do vreciek a kúpeľov na vyvolanie milostnej túžby. Vo vreckách aj v kadidlách je zdrojom mnohých výnimočných síl. Tiež sa nosí na odvrátenie smoly a kliatby.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.