JUST prichádza z prírody

Harpagofyt ležatý

Harpagofyt ležatý

Latinský názov: Harpagophytum Procumbens  

Harpagofyt ležatý je sukulentná rastlina z čeľade sezamovitých. U nás ho však len tak ľahko nezoženiete. Táto zaujímavá suchomilná rastlina pochádza z južnej a juhozápadnej Afriky, rastie aj na savanách Kalahari a Namíbie. Kvitne v lete, na južnej pologuli je to september až apríl. Kvety sú lievikovité, 5-6 cm dlhé, obyčajne svetlofialové, tmavo ružové alebo žiarivo červené, vo vnútri žlté. Plody dozrievajú v januári do veľkosti až 15 cm. Rýchlo drevnatejú a sú opatrené spätnými ostňami. Tým sa dá vysvetliť nemecké pomenovanie Teufelskralle, čertov pazúr. Pod týmto názvom ho poznáme aj u nás.

Rastlina má hľuzovitý koreň šedohnedej až tmavohnedej farby, z ktorého na začiatku dažďového obdobia vyháňa každý rok nový výhonok plocho ležiaci na zemi. Hlavné korene merajú sotva 10-20 cm, ale vedľajšie bočné dorastajú až do dĺžky 2 m. Práve tie vedľajšie sú pre ľudové liečiteľstvo dôležité. Sú hľuzovité a majú najviac účinných látok, z ktorých sa už pred stáročiami tradične pripravoval liečivý prášok.

Domorodci ho používali pri poruchách žlčníka, pečene, obličiek, močového mechúra, proti horúčkam, pri bolestiach kĺbov alebo chrbta, tiež napríklad na podporu trávenia. Bol jednou z hlavných liečivých bylín, ktoré využívali Pygmejovia. Je dokázané, že hľuzy obsahujú účinnú látku so silným protizápalovým pôsobením, ktorá zmierňuje bolesti hlavne reumatického pôvodu. Veľmi účinne zasahuje i do degeneratívnych zmien a prejavov v poškodených kĺboch alebo v oblasti chrbta. Tlmí bolesť, upokojuje už prebiehajúce zápaly a urýchľuje hojenie. Harpagofyt ako prírodné liečivo vo forme krémov organizmus dobre znáša bez vedľajších účinkov. Preto je ho možné odporučiť aj športovcom, ktorí môžu cítiť bolesti kĺbov a svalov / pri natiahnutí/ po veľkých športových výkonoch.

Prírodné prípravky s obsahom harpagofytu sa upravujú aj do kapsúl, toboliek, tinktúr alebo ako čaj a sú určené na vnútorné užívanie. Takého prípravky však nesmú užívať tehotné a dojčiace ženy, chorí so žalúdočnými a črevnými vredmi, opatrní by mali byť aj diabetici. Vnútorné užívanie extraktu z rastliny totiž podporuje znižovanie hladiny cukru v krvi, a to môže byť spoločne s prebiehajúcou liečbou rizikové. Klinicky sa overuje jeho pôsobenie a skúmajú sa ďalšie možnosti uplatnenia.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.