JUST prichádza z prírody

Guduči

Guduči

Latinský názov: Tinospora cordifolia

Troška biológie

Tinospóra srdcolistá je vytrvalý popínavý ker z čeľade mesiačikovitých, rod lunoplodovitých rastlín. Jej stonka je pokrytá priehľadnou vrstvou, ktorá sa dá dobre olúpať. Kôra je smotanovo šedá až belavá a vyrastajú z nej dlhé vzdušné korene. Striedavé listy majú srdcovitý tvar, rastú samostatne, sú špicaté a slizovité. Kvety sú malé, majú žltú farbu a vyrastajú v hojných trsoch. Plody majú tvar fazule a po dozretí majú červenú farbu.

Niečo z histórie

Pochádza z Indie, kde je známa tiež pod názvom amrita alebo guduchi. V sanskrtu sa objavuje pod menom Amrit, čo v slovenčine znamená nektár nesmrteľnosti. Najviac sú cenené rastliny pestované v Nepále. Vyskytuje sa tiež hojne v Tibete a v Indii. Od 16. storočia sa objavuje a využíva tiež v Európe.

Účinné látky a využitie

Tradične sa používa v indickej ajurvédskej medicíne, kde sa používa pri zvýšenej hladine krvného cukru, tráviacich obtiažach (nevoľnosť, nechutenstvo, chronická zápcha, hnačka), pri zápaloch a na zvýšenie plodnosti.

Tinospóra obsahuje alkaloidy, glykozidy, disacharidy, beta sitosterol, alfa-d-glukan a ďalšie. Z rastliny sa ako liečivo využíva koreň a list, najčastejšie sa z nich pripravuje čaj. Liečivo sa používa pre svoj antistresový účinok pri liečbe stresu, pri strate pamäti, údajne zlepšuje proces myslenia, preventívne ju možno použiť proti negatívnemu vplyvu dlhotrvajúceho psychického vypätia. Zvyšuje pozitívnu energiu, dobre sa uplatňuje pri únavovom syndróme. V neposlednom rade tiež pôsobí ako afrodiziakum. Pozitívne výsledky boli zaznamenané aj pri liečbe akútnych zápalov zubov a roztrúsenej sklerózy. Guduči zvyšuje vitalitu a celkovo posilňuje telesnú kondíciu.

Bylina je vynikajúcim tonizujúcim prostriedkom pre imunitný systém, zvlášť pre liečenie chronickej horúčky alebo ťažkých vírových infekcií, vrátane AIDS. Podporuje normálnu funkciu imunitného systému tým, že udržuje optimálnu hladinu bielych krviniek a buduje tak vlastný obranný mechanizmus tela.

Zlepšuje trávenie, stimuluje vylučovanie žlče, znižuje horúčku, pôsobí tiež proti alergiám. Je účinná na srdcovú slabosť, choroby krvi a reumatoidnú artritídu. Pomáha regenerovať pečeň po hepatitíde. Veľmi dobre sa osvedčila aj pri zápale kĺbov, opakovaných infekciách, pri zápaloch kože a mäkkých tkanív. Je účinná aj ako diuretikum, pomáha odstrániť močové kamene a lieči infekcie močových ciest.

Vhodné kombinácie

V čajoch je guduči niekedy kombinovaná s citrónovou trávou, čo je druh trávy rastúcej v trópoch, ktorý svojou vôňou pripomína medovku. Ďalej sa dá vhodne kombinovať so škoricou alebo so zázvorom.

Guduči posilňuje organizmus človeka tak, aby sám znovu získal schopnosť obnoviť svoju rovnováhu. Nie je teda div, že býva nazývaná "božským nektárom" a "zázrakom z Nepálu".

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.