JUST prichádza z prírody

Eukalyptus

Eukalyptus

Latinský názov: Eucalyptus globulus

Eukalyptus, zastaraný názov aj blahovičník, je strom z čeľade myrtovitých. U nás je známy predovšetkým vďaka medvedíkovi KOALA - jeho lístie je jediným zdrojom potravy tohto roztomilého tvora. Existuje vyše 700 druhov, ktoré sa postupne rozšírili do celého sveta. Eukalyptus pochádza z Austrálie a hojne rastie aj v Tasmánii. Strom rastie veľmi rýchlo, je preto vítaným zdrojom ťažby dreva a výroby papiera. Má tvrdé drevo s veľkou hustotou, a býva preto tiež vítanou surovinou na výrobu nábytku. Jeho schopnosť rýchlo rásť sa využíva tiež pri zalesňovaní pôdy. V Austrálii tvoria eukalyptové lesy až 95% lesných plôch. Kvôli nadmernej spotrebe vody potrebnej k rastu vysušuje pôdu, takže býva zámerne vysádzaný do oblastí bažín a močiarov, ktoré odvodňuje a zabraňuje tak šíreniu komárov a následnému rozšíreniu malária. Dosahuje veľkú výšku, niekedy až 90 metrov, a radí sa tak medzi najvyššie stromy na svete.

Na vetvách počas vegetácie vyrastá dvojaký typ listov. Na mladých konároch bývajú oválne striebristé listy. Ako strom starne, na starších vetvách rastú potom listy podlhovasté, tmavé a zelené, akoby voskované. Strom je stále zelený, ale niektoré tropické druhy na konci obdobia sucha opadávajú a lístie strácajú. Kvety môžu mať viac farieb - belavú, béžovú, ružovú. Kvety sú zložené z mnohých tyčiniek, ktoré sú zomknuté okolo stredu a pevne uzavreté v obale. Odtiaľ tiež pochádza botanický názov rastliny (eu-calyptus znamená dobre kryté). Tieto kvety sú bohatým zdrojom nektáru a najväčšia produkcia medu v Austrálii pochádza z kvetov týchto stromov.

Austrálski domorodci považovali lístie blahovičníka za zázračný liek odpradávna. Používali ho proti horúčke, pri nachladnutí, na úplavicu alebo pri uštipnutí hadom. Do Európy sa eukalyptové stromy rozšírili až počas 19. storočia. Eukalyptus môžete pestovať s úspechom doma v obývačke, existujú aj izbové druhy rastlín. Takýto stromček doma v kvetináči dorastá až 1,5 metra. Krásne prevonia byt, je vhodný pre osoby s dýchacími ťažkosťami, napr. astmou alebo chronickou bronchitídou. Eukalyptus je známy svojimi účinkami na dýchacie ústrojenstvo, a to hlavne vďaka siliciam eukalyptol, ktoré obsahujú jeho listy.

Bylinkové prípravky z blahovičníka sa využívajú na liečenie zápalov priedušiek, kašľa, prechladnutia alebo zápalu prínosových dutín. Eukalyptus sa môže objaviť ako súčasť najrôznejších liekov pri dýchacích ťažkostiach. Spriechodní dýchacie cesty, pomôže tiež pri bolestiach v krku. Pôsobí antisepticky na rany. Emulzia v spreji dokáže znížiť množstvo baktérií vo vzduchu. Pôsobí aj proti niektorým vírusom (pri osýpkach, šarlachu alebo vírusu oparu). Ďalej uvoľňuje kŕče, znižuje horúčku, pomáha pri bolestiach hlavy i migrénach. Môžete si tiež eukalyptové listy nasušiť a v plátennom vrecku uložiť napríklad do skrine.

Z blahovičníka sa získava cenný aromatický olej. Skúste si pridať pár kvapiek oleja do kúpeľa alebo aspoň do aromalampy. Nielenže prevonia priestory, kde ho použijete. Tento olej s úspechom pomáha aj proti nervozite a stresu, pretože mierni duševné napätie. Po psychickej stránke prináša použitie éterického oleja pocit čistoty, sviežosti a harmónie. Jedna fľaštička éterického oleja obsahuje olej až z niekoľkých desiatok kilogramov suroviny. Olej je vhodný aj namasáže, obklady alebo na inhalácie. V kozmetike sa používa pre svoje hojivé účinky na mastnú pleť a proti akné.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.