JUST prichádza z prírody

Echinacea purpurová

Echinacea purpurová

Latinský názov: Echinacea purpurea

Známa tiež ako rudbekia je snáď najznámejšou liečivou rastlinou tejto doby. Pomáha ničiť vírusy a baktérie, redukuje alergie a nevídane posilňuje náš imunitný systém, ktorého včasná reakcia na vírusy je rozhodujúca práve v čase epidémií chorôb z prechladnutia. Celkom je popísaných deväť odrôd tejto rastliny, ale v našich podmienkach je najrozšírenejšia Echinacea purpurea.

Echinacea sa svojou krásou radí medzi najdekoratívnejšie rastliny, vyzerá ako farebná margaréta. Bola tiež tradičnou liečivou rastlinou severoamerických Indiánov. Pri akýchkoľvek bolestiach žuli jej koreň, listy prikladali na rany a šťavou liečili miesto po uštipnutí hadom. K nám sa echinacea dostala až v 17. storočí. Vo voľnej prírode nezdomácnela, pestuje sa len v záhradách a parkoch. Výskumami sa totiž zistilo, že Indiáni ju používali úplne správne. Jej mimoriadne vlastnosti, zvlášť to, že podporuje dnes tak potrebnú imunitu, ju radí medzi vzácne byliny.

Výskumy a klinické skúšky stále prebiehajú, overuje sa aj možnosť jej uplatnenia pri liečbe novodobých chorôb, ako sú AIDS a vtáčia chrípka.

Účinky

Najúčinnejšou a tiež najpoužívanejšou časťou echinacey je koreň, menej sa uplatňujú kvety a vňať. Najlepšie sa hodnotné látky obsiahnuté v echinacei uvoľňujú vo forme tinktúry, ale môžeme ju piť aj ako čaj.

Echinacea významne podporuje činnosť bielych krviniek, ktoré považujeme za "ochrancu" v organizme. Tým pomáha zabíjať choroboplodné zárodky a zvyšuje odolnosť organizmu pred chorobami. Zvyšovanie imunity má v dnešnej dobe mimoriadny význam, pretože ľudský organizmus je veľmi často oslabovaný chemickými prísadami (hlavne z potravín), zlým ovzduším, stresom a konzumným spôsobom života. Treba ju preto používať hlavne ako prevenciu - napríklad v blížiacom sa chrípkovom období, kým ešte choroba nevypukla.

Echinacea purpurová má však aj ďalšie dobré účinky. Pomáha hlavne pri chronických zápaloch kĺbov, lieči žalúdočné vredy, ťažkosti s prostatou, zápaly močových ciest, zápaly horných dýchacích ciest, alergické prejavy, ale je účinná aj pri rakovine čriev, pečene a žalúdka.

Na vonkajšie použitie sa echinacea vo forme tinktúry môže s úspechom použiť na ekzémy, lišaje, kŕčové žily, preležaniny, popáleniny alebo lupienku. Echinacea je výborná a mnohoúčelová bylina, ale dávkujeme ju opatrne, pretože pôsobí dosť intenzívne. Nemali by ju užívať tehotné a dojčiace ženy.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.