JUST prichádza z prírody

Ďumbier lekársky (zázvor)

Ďumbier lekársky (zázvor)

Latinský názov: Zingiber officinale

 

Ďumbier (Zázvor) dnes pozná takmer každý, ale o jeho pôvode nevieme veľa. Nebol objavený v divokej prírode a jeho domovinou je s najväčšou pravdepodobnosťou Čína alebo India, kde dodnes rastie najviac jeho biologických druhov. A práve cez Indický oceán a Juhočínske more sa zásluhou fenických moreplavcov rastliny ďumbiera dostali aj do európskych krajín. Vďaka svojim liečivým účinkom sa ďumbier stal často využívanou bylinou a nie je divu, že v priebehu nasledujúcich storočí potom prenikol aj do Ameriky, Afriky a Karibiku. Dnes sa ďumbier pestuje po celom svete.

 Hľúzovitý podzemok štipľavej chuti

Ďumbier je trvácna, približne pol metra vysoká bylina z čeľade ďumbierovité. Táto rastlina sa podobá na rákosie, z podzemku každým rokom vyrastajú vysoké štíhle stonky s priľahlými listami. Má ružovobiele alebo žlté kvety s podlhovastými úzkymi listami, ktoré sú usporiadané do klasovitého kvetenstva dlhého asi päť centimetrov. Plody sa vyvíjajú len zriedkavo a väčšinou ani nedozrievajú. Ďumbier sa pestuje hlavne pre svoj hľuzovitý, rozvetvený podzemok. Dužina podzemku obsahuje éterické oleje, zázvorovú silicu a gingerol, ktoré jej dávajú typickú výraznú štipľavú chuť. Používa sa v sušenom, ale aj v čerstvom stave. Po rozkrojení uvidíme sýto žltú farbu dužiny a pocítime korenistú citrónovú vôňu. Používa sa do omáčok, ako korenie na mäso, na ochutenie strukovín, sladkých a slaných pokrmov. Vynikajúci je tiež na dochutenie vianočného pečiva a perníka alebo tiež na výrobu piva a limonády.

 

Pomôže pri nádche i tráviacich ťažkostiach

Ďumbier pôsobí ako ochrana pred črevnými chorobami, ako prevencia a na potlačenie rakoviny, k uľahčeniu pri nadúvaní a pri črevných kŕčoch. Je antibakteriálny a má protizápalové účinky, pôsobí proti nevoľnostiam na cestách, aj v tehotenstve. Môže sa používať len v malom množstve. Blahodarný účinok ďumbiera je predovšetkým známy ako vynikajúca pomoc pri prvých známkach chrípky a prechladnutia, dokáže zlepšiť funkciu dýchacích ciest. Horúci čaj je preto v chladnom období ideálnym pomocníkom pri problémoch s prechladnutím. Stačí do jedného litra vody nastrúhať jednu lyžičku podzemku ďumbiera a nápoj priviesť k varu.

 

Vie toho však oveľa viac

Indická a čínska tradičná medicína využíva ďumbier už najmenej tri tisícročia. Ten je bohatým zdrojom vitamínov A, B1, B2, B6, C, E a mnohých minerálov. Dokáže uľaviť pri bolestiach hlavy, pomôže aj jeho žuvanie pri bolestiach zubov.

Ďumbier napomáha udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi. Bolo preukázané, že pravidelné užívanie malých dávok zázvoru znižuje cholesterol a pomáha pri zápaloch kĺbov. Ďumbier podporuje chuť do jedla, povzbudzuje tvorbu žalúdočných štiav a žlče, pomáha pri pálení záhy.

Odporúča sa ho však užívať opatrne, pretože niektorým osobám môže spôsobovať pálenie záhy alebo búšenie srdca.

 Dámy aj páni ocenia

Ďumbier je tiež vynikajúcim pomocníkom pre ženy, pretože tíši menštruačné bolesti. A je tiež považovaný za silné afrodiziakum.

Lokalita výskytu

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.