JUST prichádza z prírody

Borievka obyčajná

Borievka obyčajná

Latinský názov: Juniperus communis          

Jediný ihličnan s plodmi pripomínajúcimi bobule.

Úzky ihlanovitý, často viac kmeňový tŕňovitý ihličnatý strom z čeľade cyprusovitých (do 12m), častejšie vždyzelený ker. Všetky listy sú ihlicovité, zoskupené do trojpočetných praslenov. Ihlice majú na vrchnej strane biele pásy prieduchov. Kvety sú dvojdomé, takže v prírode sa vyskytujú jednak samčie kry s peľnicovými kvetmi, nakopenými v drobných jahňadách, jednak samičie kry s piestikovými kvetmi. Po opelení, ktoré vykonáva vietor, plodné šupiny zrastajú, zdužnatejú a vytvoria guľaté plody – označené termínom galbulus. Bobule dozrievajú až v druhom roku, takže na piestikových kroch nájdeme popri zelených, drobných, nezrelých bobuliach aj zrelé, modré bobule s voskovým povlakom. Opadávajú v treťom roku a práve v tomto období ich zbierame, najlepšie striasaním z vetvičiek. Plody majú jemne aromatický pach a chutia zvieravo.

Borievka v našich zemepisných pásmach tak zdomácnela, že sa o nej spieva aj v ľudových pesničkách. Prvé zmienky o liečbe borievkovými plodmi pochádzajú už zo staroveku. Dokonca ju v tomto období považovali takmer za všeliek. Ľudove sa ňou vykiadzalo proti hadom a lekári si ju cenili pre jej močopudný účinok. Slávu borievky v stredoveku zviditeľnili Arabi. Zaviedli zázračný všeliek – borievkový lekvár (Roob juniperi = Succus juniperi), ktorý bol ešte v roku 1958 oficiálny v piatich európskych liekopisoch! Bol a stále je preslávený svojou nezameniteľnou chuťou a liečivými účinkami.

Plody tvoria surovinu na výrobu slovenského národného nápoja – borovičky, ktorej ako prvý výrobca sa uvádza Šebastián Laur zo Spišskej Belej. Bratom borovičky je anglosaský gin. Jeho názov pochádza z francúzskeho slova genievre (borievka). Gin bol obľúbený i v anglických kolóniách, pretože sa dobre miešal s chinínom – tonikom, ktorý sa využíval ako ochranný liek zabraňujúci vzniku malárie.

Kedysi sa plody borievky pražili ako náhrada kávy. Sušené sa užívali namiesto čierneho korenia. Dnes sa zrelé plody jedia surové i varené, používajú sa na ochutenie diviny a inej zveriny, sú zložkou hydinových plniek, s obľubou sa pridávajú do kyslej i hlávkovej kapusty, omáčok, šunky a aj do dezertu zo sladených hrušiek.

Z obsahových látok je liečebne najvýznamnejšia silica, zložená prevažne z terpénov (pinen, sabiném a i.). Okrem toho sú v plodoch sacharidy, ktoré im prepožičiavajú výraznú korenistú a živicovú sladkastú arómu, horčiny, kyselina askorbová - vitamín C, organické kyseliny, triesloviny a niektoré stopové prvky. Tento veľmi bohatý koktail účinných látok poskytuje plodom širokú paletu účinkov a spôsobov použitia.

Už v dávnej minulosti sa plody borievky používali ako liek a dezinfekčný prostriedok, dokonca proti takým chorobám ako bol mor. Používali sa aj na liečbu domácich zvierat.

V ľudovom liečiteľstve sa využívajú napr. na podporu liečby ochorení kĺbov - dna, reuma a artróza, najčastejšie vo forme liehovej tinktúry alebo masti na natieranie kĺbov alebo ako prísada do kúpeľa. Stimuluje totiž lokálne prekrvenie, čím zmierňuje bolesť a zlepšuje látkovú výmenu postihnutých tkanív. V terapii sa využíva dráždivé pôsobenie silice na obličky, čo sa prejavuje diuretickým (močopudným)účinkom. Vyššie dávky a dlhšie užívanie môže vyvolať až zápaly obličiek, poruchy trávenia a príznaky centrálneho podráždenia. Nevhodné úžívať počas gravidity a pri zápale obličiek.

Od užívania ako diuretika sa u nás upustilo, plody dnes netvoria zložku žiadnej oficiálnej močopudnej čajoviny a užívajú sa iba ako stomachikum ( podporuje trávenie a chuť do jedla). Majú teda pozitívny vplyv na trávenie, efektívne pri nafukovaní a na zlepšenie trávenia ťažších jedál.

Laboratórne bol tiež dokázaný účinok proti vírusu herpes simplex, pri posilnení napätia maternice i schopnosť znižovať hladinu krvného cukru.

Borievka obyčajná je tiež liečivou rastlinou Západu nového milénia. Liečebne sa tu bežne uplatňujú jej sušené plody a silica. Uplatňuje sa na črevné problémy a plynatosť, infikované rany, obličkové infekcie, opuchy vyvolané obličkovými ťažkosťami, zadržiavanie tekutín v organizme. Borievku v týchto častiach Európy dostať vo forme kapsúl, ako tablety, tekutinu a silicu.

V minulosti bola borievka považovaná za účinný liek proti mnohým ochoreniam a boli jej prisudzované magické účinky. Ľudia verili, že zničenie borievkového kra prináša nešťastie a naopak, že vetvička borievky nosená pri sebe chráni pred chorobami. Plody sa tiež pálili na peci na ozdravenie a osvieženie vzduchu v miestnosti počas choroby.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.