JUST prichádza z prírody

Bleduľa letná

Bleduľa letná

Latinský názov: Leucojum aestivum

 

Bleduľa je jednoklíčnolistová rastlina z čeľade amarylkovitých a poznáme ich asi desať druhov. Jej domovinou je južná, západná, stredná Európa a ešte západná Ázia. V severnej Európe sa bleduľa nevyskytuje. U nás má západnú hranicu rozšírenia. Nachádzame niekoľko miest výskytu, a to na vlhkých lúkach, v pobrežných krovinách a lužných lesoch v pásme nížin (maximálne do nadmorskej výšky 1300 m). Nájsť ju môžete aj pozdĺž riek, kde osídľuje takmer všetky stanovištia s podkladom ostricovej rašeliny.

Typické biele zvončeky

Na rozdiel od bledule jarnej kvitne neskôr, ale napriek jej názvu, nie až v lete. Vykvitá už v polke jari a niekedy kvitne až do júna. Jedná sa o cca 30 – 60 cm vysokú rastlinu s podzemnou cibuľkou, ktorá má v priemere asi 2,5 – 4 cm. Z jednej jarnej cibuľky na jar vyrazia tri až štyri tmavozelené prízemné listy. Bledule kvitnú bielymi kalíškovitými kvetmi v tvare zvončekov. Konce okvetných lístkov sú na špičke zafarbené žltou až žltozelenou škvrnou. Vôňa kvetov je jemná, akoby čokoládová. Listy sú len prízemné širokočiarkovité, asi 2 centimetre široké a majú súbežné žilkovanie.

Kvety sú na previsnutých stopkách, vyrastajú z pazuchy suchoblanitého tulcovitého listeňa. Na stopke vyrastajú najčastejšie tri kvety v zdanlivom okolíku, niekedy je kvetov až sedem. K opeľovaniu kvetov dochádza predovšetkým včelami a dennými motýľmi, pretože bledule bývajú ich prvou jarnou potravou. Po odkvitnutí sa oplodnený semenník pomaly skláňa k zemi.

 

Sadenie

Bleduľa letná je mohutnejšia ako jej jarná príbuzná, dobre sa rozpozná podľa takmer dvojnásobnej veľkosti. Ďalším rozpoznávacím znakom sú menšie kvety umiestnené na nerovnako dlhých stopkách. Pokiaľ by ste chceli pestovať bleduľu letnú v záhrade, mali by ste vedieť, že neznáša pôdy, ktoré vysychajú. Ani v lete nesmie pôda celkom preschnúť. Hodí sa preto pod stromy a kry, k vodným nádržiam, do vlhkých tienistých záhonov a trvale podmáčanej pôdy. Bledule sa množia samyvytváraním dcérskych cibuliek, ale aj zakorenením semien vypadnutých z toboliek po odkvitnutí. Cibule sadíme na jeseň do priepustnej pôdy, na zimu je dobré ich poprikrývať lístím, ktoré na jar odstránime, aby mali nové rastlinky dostatok svetla. Meliorácia a úpravy riečnych tokov v minulosti viedli k výraznému zníženiu počtu výskytu prirodzených stanovíšť, a preto dnes patrí bleduľa letná ku kriticky ohrozeným druhom. Je zákonom chránená aj v niektorých ďalších európskych krajinách.

 

Krásna a účinná

Málokto vie, že bledule sú, rovnako ako snežienky či konvalinky jedovaté. Ich cibule obsahujú silné toxické alkaloidy. Po požití ich cibuľky by ste mohli utrpieť ľahkú otravu prejavujúcu sa zvracaním, hnačkou, silným slinením a celkovou únavou. Okrem toho, že bleduľa zdobí na jar naše záhradky, má aj ďalší význam. Jej využitie vo farmaceutickom priemysle napomáha pri liečbe Alzheimerovej choroby, obrny a zápale nervov. Rastlinné látky získavané z bledule nachádzajú uplatnenie aj v kozmetike. Glycerolový extrakt z bledule dodáva pleti potrebnú hydratáciu, vyhladzuje jemné vrásky a chráni ju pred stratou pružnosti tým, že spomaľuje proces predčasného starnutia. Zanecháva pleť hladkú a jemnú.

Lokalita výskytu

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.