JUST prichádza z prírody

Bazalka pravá

Bazalka pravá

Latinský názov: Ocimum basilicum

Za kolísku bazalky je považovaná India, ale už v stredoveku bola táto rastlina z čeľade hluchavkovitých rozšírená aj v Európe. Je to bylina, ktorá dorastá do výšky 30-50 cm, jej stonka je štvorhranná a vzpriamená. Listy mávajú ústretové usporiadanie, tie spodné sú väčšie so zúbkovaným okrajom. Kvitne na bielo, plody sú tvrdky červenohnedej farby.

Obvykle býva pestovaná ako korenie, ale jej liečebné účinky by nemali zostať bez povšimnutia.

 

Bazalku podávame pri dýchacích ťažkostiach a prechladnutí. Ďalej podporuje zažívanie - pôsobením na stenu žalúdka zvyšuje produkciu tráviacich štiav a tým zaháňa nechutenstvo. Znižuje napätie hladkých svalov tráviacej trubice a koriguje tak aj črevné ťažkosti.

Listy bazalky obsahujú silice, ktoré pomáhajú znížiť svrbenie pri bodnutí hmyzom. Najefektívnejší sú samozrejme listy ešte nekvitnúce rastliny.

Povzbudzujúce účinky éterických olejov sa uplatnia pri únave, ďalej aj pri vyčerpanosti a strese.

Jej meno je gréckeho pôvodu. Basileus znamená "kráľ". Vraj ju tak nazvala jedna byzantská kňažná, ktorá tak skladala hlboký obdiv jej liečivým účinkom.

U mnohých národov bola bazalka posvätnou bylinkou, ďalej tiež symbolom lásky, ochrany a sprievodcom duše zosnulého do raja.

Silice bazalky sú považované za jedny z najúčinnejších prírodných esencií s pôsobením na našu nervovú sústavu.

Éterické oleje s výťažkom bazalky sú veľmi účinnou pomocou pri strese, bolesti hlavy, únave a nervozite. Hovorí sa o nich, že sú jedným z najsilnejších prírodných antidepresív.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.