JUST prichádza z prírody

Bambus obrovský

Bambus obrovský

Latinský názov: Bambus arundinacea

Bambus je súhrnný názov pre niekoľko rodov stále zelených drevnatejúcich tráv z čeľade lipnicovitých, podčeľaď bambusovité. Väčšina druhov dorastá do výšky až štyridsať metrov, bambus obrovský ale môže dosiahnuť výšky až sto metrov. Bambus sa využíva ako surovina na podobné účely ako drevo, ale je oveľa ľahší, pretože jeho zdrevnatené stvoly sú duté. Môže byť použitý ako materiál pre drevené konštrukcie na stavbách, na výrobu nástrojov, nábytku, ale aj papiera a odevov alebo aj ako potravina a pre svoje liečivé účinky a dokonca tiež ako prírodné liečivo. V stredoveku sa v Číne z bambusu vyrábali dokonca aj zbrane a mnohé iné nástroje. Dôkazy o tom nájdeme na starých čínskych obrazoch a v kronikách.

Bambus má tenké listy so striedavou žilnatinou (nerbatúrou), ktoré vyrastajú priamo z jeho dutého kmeňa.

Panda veľká sa živí výhradne výhonkami bambusu. Meno panda pochádza pôvodne od pandy červenej, ide o francúzsky preklad nepálskeho slova "požierač bambusu".

To svedčí o tom, že bambusové výhonky obsahujú všetky minerálne látky potrebné pre zdravý rast a vývoj, hlavne vďaka obsahu minerálnych látok, napr. kyseliny kremičitej. Táto zlúčenina sa nazýva bambusový cukor, je obsiahnutá v steblách a je tiež obľúbeným a známym liekom proti astme.

Korene bambusu sú využívané v tradičnej čínskej medicíne ako liek proti rakovine. Z bambusu sa v Ázii aj Afrike často vyrábajú aj alkoholické nápoje.

Hlavnou výhodou bambusu je, že je veľmi pružný a pevný. Výťažky z rastliny podporujú aj pevnosť a pružnosť šliach, väzov, kĺbov a sú teda vynikajúcim pomocníkom a vítanou surovinou vo farmaceutickom priemysle pri liečbe osteoporózy, artrózy a ďalších ochorení pohybového aparátu.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.