JUST prichádza z prírody

Balónovec-Srdcovnica

Balónovec-Srdcovnica

Latinský názov:  Cardiospermum halicacabum

Jedná sa o popínavú rastlinu z čeľade mydlovníkovitých, býva vyššieho vzrastu. Pestuje sa hlavne pre dekoratívne plody. Je to jednoročná alebo aj dvojročná bylina, popínavé listy sú dvojito trojsečné, kvetenstvo skrátené, chudokveté. Plody sú, mechúrikovité tobolky s ostňami. Semena trochu pripomínajú dvojfarebné fazule. Rastie v trópoch celého sveta v podobe drevnatejúcej popínavej rastliny. Stonky dorastajú do dĺžky až troch metrov.

Mladé vetvy sú ochlpené. Listy majú trojuholníkový tvar s až trojcentimetrovými stonkami. Čepeľ je vajcovitá so špičkou, dlhá až päť centimetrov a široká štyri centimetre, má pílovitý až hlboko laločnatý okraj. Kvitne v chocholíku, vlastné kvety majú bielu farbu.

Vo veľkom rozsahu sa pestuje ako zelenina v Indii, Brazílii a na Filipínach. Na konzumáciu a v kuchyni sa zbierajú a používajú výhonky a listy, ktoré sa varia ako špenát, z toboliek a semien veľkosti hrášku sa získava jedlý olej.

Extrakt zo balónovca/srdcovnice/ upokojuje podráždenie, svrbenie a alergické reakcie pokožky.

Má protizápalové účinky podobné účinkom kortizónu.

Tento extrakt sa získava z čerstvých nadzemných častí kvitnúcej rastliny.

Hlavné využitie  na stresovanú, podráždenú pleť, na atopický ekzém, na doliečenie kožných ťažkostí. Posilňuje ochrannú bariéru pokožky. Je možné používať aj u malých detí.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.