JUST prichádza z prírody

Artičoka zeleninová

Artičoka zeleninová

Latinský názov: Cynara scolymus

Artičoka je trvalka so stonkou presahujúcu 1 meter. Prízemné listy rastú v ružici, sú stonkové, striedavé, veľké, šťavnaté, široko vajcovité, perovito zárezové. Plodom je nažka.

Artičoka patrí do čeľade astrovitých. Je to zložnokvetá rastlina podobná bodliaku a pochádza zo severnej Afriky a západnej Ázie.

Artičoky sa začali pestovať v pätnástom storočí na Sicílii a od tej doby je ich hlavná svetová produkčná oblasť sústredená okolo Stredozemného mora. Najväčšie plochy majú vysadené v Španielsku, Francúzsku a Taliansku.

Účinky a použitie

Droga patrí k najlepším liekom na pečeň a žlčník. Zvyšuje tvorbu žlče a tiež jej vylučovanie, podporuje detoxikačnú činnosť pečene a vylučovanie škodlivín močom. Znižuje hladinu krvného cukru a je vhodným doplnkovým liečivom pri diabete. Má tiež výrazné protialergické účinky, čo sa dobre uplatňuje pri liečbe rôznych ekzémov. Podporuje produkciu tráviacich enzýmov v pankrease a je tiež odporúčaná pri poruchách jej funkcie. Celkovo zlepšuje trávenie a látkovú výmenu.

                       

Artičoka sa teda odporúča pri chronických problémoch s trávením, ako je nadúvanie, kŕče, nevoľnosti, ďalej na regeneráciu pečene. Výborná kúra pre liečbu infekčnej mononukleózy.

Artičoka je vhodná aj ako prevencia aterosklerózy a tiež účinná liečba aj prevencia v boji proti cukru v krvi a vysokej hladine cholesterolu. Vhodná aj pre diabetikov.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.