JUST prichádza z prírody

Argania tŕnistá

Argania tŕnistá

Latinský názov: Argania spinosa

 

Podobný olivovníku

Argania tŕnistá, po slovensky neformálne nazývaná aj arganový strom, patrí do čeľade sapotovité. Je to tŕnistý suchomilný strom s jednoduchými listami, vzhľadovo sa podobá na olivovník. Zvyčajne dorastá do výšky šesť až desať metrov, výnimočne však môže byť až dvadsať metrov vysoký. Je to pomaly rastúca, dlhoveká drevina. Dožíva sa 150 až 200 rokov. Kmeň aj vetvy sú dosť pokrútené a na vetvičkách rastú tŕne. Listy sú jednoduché, krátko stopkaté, kožovité a tmavo zelené, na rube sú svetlejšie. Bývajú dva až štyri centimetre dlhé a vyrastajú vo zväzkoch. Kvety sú žltozelené, drobné, obojpohlavné, päťpočetné a vyrastajú v súkvetiach z konárov alebo z „uzlín“ výhonkov. Okvetná koruna má tvar zvončeka a je hlboko členená do piatich lalokov. Tyčiniek je päť a niektoré sú sterilné. Plodom je príjemne voňajúca, za plnej zrelosti žlto sfarbená, kôstkovica obsahujúca jedno až tri semená.

Vzácne arganové lesy

Arganový strom sa vyskytuje iba v Maroku a západnom Alžírsku. Táto drevina tu tvorí dominantnú zložku riedkych lesných porastov, bežne označovaných ako arganový les. Je to unikátny biotop, ktorý sa nikde inde na svete nevyskytuje. Pokrýva plochu asi 600 000 až 800 000 hektárov. Ešte začiatkom 20. storočia bola rozloha týchto porastov viac ako dvojnásobná. Pre berberské kmene je arganový strom zdrojom života i tradičnej kultúry. Argania je jeden z najstarších stromov sveta. Môže rodiť plody aj niekoľkokrát do roka, tie prvé však dáva až po piatich rokoch rastu a vôbec najplodnejší je až za päťdesiat rokov.

Horký zdroj oleja

Plod arganie je podobný olive, no neje sa. Dužina plodu je štipľavá, horká a jadrá majú tiež veľmi horkú chuť. Arganové oriešky sú trikrát tvrdšie ako naše lieskové. Berberské ženy z nich dodnes vyrábajú olej tradičným spôsobom. V období od júla do septembra zbierajú plody, zhromažďujú ich a sušia na vzduchu. Po odstránení kôstok oriešky ľahko opražia a nakoniec ich s pomocou ručných kamenných mlynčekov spracujú na kašu. Tú zmiešajú s vodou, až vznikne čokoládovo sfarbená pasta, ktorú následne lisujú. Vzniknutý olej má zlatožltú farbu a orieškovú príchuť. Arganový olej, lisovaný za studena z nepražených orieškov, chutí neutrálne. Na získanie jedného litra oleja je potrebných asi dvadsať kilogramov akostných orechov. Pre kozmetické využitie oleja sa orechy však nepražia. V Maroku je tento olej veľmi žiadaný, a preto je jeho cena dvojnásobná v porovnaní s cenou olivového oleja.

 

Pri zbere pomôže koza

V polopúšti pri meste Taroudant žijú kozy, ktoré sa dokážu vyšplhať na arganový stromy až do výšky ôsmich metrov. Tam spásajú listy a drobné nahorkasté plody, pričom striasajú zrelé plody na zem, kde ich ženy môžu zbierať. Kozy na stromoch sú veľmi obľúbená turistická atrakcia.

Použitie oleja

Arganový olej chráni pokožku pred vysúšaním a zjemňuje ju. Je možné ho používať na popáleniny, začervenanie pleti a ekzémy. Obsahuje vitamín E pôsobiaci ako antioxidant a mastné kyseliny, ktoré napomáhajú pokožku spevniť a dodajú jej pružnosť. Obe tieto zložky sú prevenciou starnutia pokožky, posilňujú lámavé nechty aj poškodené vlasy. Arganový olej je obzvlášť vhodný pre suchú a zrelú pleť. Je súčasťou mnohých krémov, šampónov, telových mliek a ďalších kozmetických výrobkov.

Je bohatý na vitamín E, ktorý pri dlhodobom vnútornom užívaní znižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje krvný obeh, napomáha dobrému zažívaniu a posilňuje imunitu. Obyvateľstvo južného Maroka ho používa aj pri ošetrovaní ovčích kiahní a akné.

Použitie dreva

Arganové drevo je ťažké, veľmi tvrdé a trvanlivé, odolné voči drevokaznému hmyzu. Používa sa väčšinou na tesárske práce, ale aj na výrobu dreveného uhlia či ako palivo. Arganovníky sa vysádzajú ako vetrolamy, živé ploty alebo k podpore pôdy proti erózii, pretože majú rozsiahly a hlboký koreňový systém, ktorý chráni pôdu proti odplaveniu pri dažďoch.

Lokalita výskytu

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.