JUST prichádza z prírody

Aloe pravá

Aloe pravá

Latinský názov: Aloe Vera

Z hľadiska botaniky patrí aloe medzi jednodeložné sukulentné rastliny, ktoré obľubujú sucho a vysoké teploty. Pôvodom pochádzajú zo subtropickej Afriky. Dnes je ich domovom predovšetkým mys Dobrej nádeje. Všeobecne je známych viac ako 400 druhov rastlín tohto botanického rodu, aloe vera je len jednou z nich. Liečebné účinky majú i niektoré ostatné druhy aloe, ale iba aloe pravá ich výrazne prekonala.

 

Rastlina svojim vzhľadom vzdialene pripomína agáve, patrí však do čeľade ľaliovitých, kde je zaradená aj cibuľa, cesnak alebo chren. Rastie predovšetkým v suchších oblastiach Ameriky, Afriky a Austrálie. Divo rastúce rastliny obsahujú vyššie množstvo liečivých látok, ale na priemyselné spracovanie sa využíva aj ich pestovanie na plantážach. Aloe sa vysádza do sponu, asi ako u nás zemiaky, vo vzdialenosti asi 1 meter od seba, aby sa rastlina mohla dobre rozrásť.

 

Spracováva sa jedine čerstvý gél z aloe vera, ktorý je vo vnútri listov. Listy sa zbierajú zhruba po štyroch rokoch pestovania, kedy je rastlina vysoká asi 1 meter a šírka listov môže dosahovať až 15cm. Po zbere sa aloe spracováva takmer okamžite, pretože čerstvo nazbieraná surovina sa na vzduchu môže znehodnotiť. S čistým gélom je potrebné zaobchádzať tak, aby sa zabránilo strate vitamínov, minerálov a aminokyselín. Pozbierané listy sa umyjú a odrežú sa z nich obidva konce. Z listov sa narežú plátky a odstráni sa vnútorná šupka, potom sa objaví čistý gél. Vnútorná olúpaná dužina je následne rozomletá strojom. Nakoniec sa aloe lisuje do tekutého stavu. Pri zbere a spracovaní je nevyhnutný vysoký podiel ručnej práce, aby sa zabránilo mechanickému poškodeniu rastlín.

 

Aloe vera ako liečivá rastlina je známa od nepamäti. Jej hojivé účinky využívali domorodci v Afrike, juhoamerickí Indiáni jej dokonca prisudzovali magickú moc. Menej známe je to, že vnútorným užívaním šťavy z aloe vera dochádza k posilneniu a detoxikácii organizmu, pitie gélu má vynikajúce ozdravujúce účinky. Dochádza k vnútornej očiste tela od toxínov, takže človek má viac energie, dobrú náladu, môže napomôcť k redukcii hmotnosti, omladeniu pleti, zlepšeniu trávenia, ale hlavne – zlepšeniu stavu chronických zdravotných problémov. Dokonca účinkuje proti bolestiam hlavy a rakovine /užívanie aloe aktivuje lymfocyty, ktoré ničia rakovinotvorné bunky/ a pomáha pri cukrovke.

Lokalita výskytu

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré zefektívnia prehliadanie tohto webu.