JUST prichádza z prírody

Curcuma Caps okom odborníka

Curcuma Caps okom odborníka
17. Marec 2019

Čoskoro vám predstavíme nový výživový doplnok Curcama Caps, preto sme požiadali certifikovanú výživovú poradkyňu a biochemičku RNDr. Michaelu Bebovú o recenziu.

Úvod
Kurkuma, čiže indický šafran, ako sa jej často hovorí, je tradične používané korenie, ktoré sa získava z rastliny kurkumovník dlhý (Curcuma longa) a pre svoj liečivý potenciál si vydobylo popredné postavenie nielen v tradičnom východnom učení, ájurvéde, ale stalo sa predmetom záujmu nejednej vedecké štúdie.

Kurkumový prášok obsahuje mnoho bioaktívnych látok, ktorým súhrnne hovoríme kurkuminoidy, polyfenolické látky, ktoré sú príbuzné lignanom. Popredným kurkuminoidom je kurkumín, ktorý je v kurkume spravidla obsiahnutý z 2 %. A je to práve kurkumín, ktorému sú prisudzované hlavné, zdraviu prospešné účinky.

Nejedna vedecká štúdia potvrdila, že kurkuma má chemopreventívne, protizápalové a antioxidačné účinky. Väčšina aktuálne alarmujúcich ochorení, ako je diabetes, kardiovaskulárne problémy či metabolický syndróm, sú sprevádzané chronickým (systémovým) zápalom. Kurkuma, ako protizápalová látka, dokáže pri dlhodobom užívaní výrazne zmierniť zápal, a tým aj príslušné zdravotné problémy. Pozitívne účinky kurkumínu boli pozorované aj vo vzťahu k rôznym pohybovým ťažkostiam, ako napr. artróza či osteoporóza.

Väčšina ľudí nie je schopná denne konzumovať signifikantné množstvo kurkumy v bežnej strave či nápojoch. Za toto množstvo sa dá vo všeobecnosti považovať množstvo až mnohonásobne vyššie, než je možné prirodzene dosiahnuť stravou (niekoľko gramov). Zdraviu prospešné účinky má práve toto väčšie množstvo, navyše podávané pravidelne, čo je dosiahnuteľné až s pomocou výživových doplnkov. Na trhu je na výber nespočetné množstvo výživových doplnkov s extraktmi z kurkumy rôznej kvality a ceny. Avšak človek, ktorému záleží na svojom zdraví, by mal vždy uprednostniť kvalitu, pred kvantitou a cenou a dbať na starostlivý výber.

Hodnotenie zloženia výživového doplnku Curcuma caps Nahrin
Úskalím kurkumínu je jeho nerozpustnosť vo vode, chová sa tzv. lipofilne, čo ovplyvňuje aj jeho biologickú dostupnosť, ktorá je pri perorálnom podaní vlastne veľmi nízka. Množstvo je teda jedna vec, ale povaha celého výživového doplnku vec druhá. Bolo vedecky dokázané, že jeho vstrebávanie podporuje ďalšia látka z radov biologicky aktívnych prírodných látok, a to je piperín, ktorý pochádza z čierneho korenia. Veľa výrobcov si je už tohto faktu vedomých a k výťažkom kurkumy piperín pridáva. Úplne moderným prístupom je však použitie najrôznejších tzv. nosičov, ktoré sú schopné vstrebateľnosť kurkuminoidov ešte navýšiť. Kurkumín v preparáte Curcuma Caps je na jeden taký nosič naviazaný, konkrétne na γ-cyklodexrín. Cyklodextrín je cyklický oligosacharid, zložený z niekoľkých molekúl glukózy. V súčasnosti je možné považovať za naozaj kvalitné a potenciálne prospešné len tie výživové doplnky, kde je kurkumín naviazaný na nejaký špecifický nosič. Cyklodextríny sa všeobecne používajú v potravinárstve ako stabilizátory alebo pre niektoré špecifické potravinárske účely. Kurkuminoidy naviazané na špeciálny nosič dosahujú oveľa vyššiu vstrebateľnosť do krvi, a tým ajvyššiu účinnosť v organizme. Podľa štúdií dochádza až k 39násobnému zvýšeniu biologickej dostupnosti v porovnaní s kurkumínom bez nosiča. Na prvý pohľad nižší obsah účinných výťažkov (200 mg, z toho 30 mg kurkumoidov) je úplne vyvážený lepšou biologickou dostupnosťou.

Biologické látky sú často účinnejšie v tzv. synergickom pôsobení. Kombinácia viacerých látok s podobným účinkom môže zlepšiť finálny efekt doplnku. Extrakt zo zázvoru a zeleného čaju je preto vítaným doplnkom.

Výživový doplnok Curcuma Caps považujem za naozaj kvalitný preparát, pri ktorom môžeme očakávať pozitívne účinky na zdravie a kde nehrozí kontaminácia nežiaducimi látkami.


Možné kontraindikácie výživového doplnku so zdravotným stavom užívateľa

1. Účinné látky vyskytujúce sa v kurkume sú schopné ovplyvniť zrážanie krvi, čo môže byť nebezpečné pre ľudí s poruchami zrážanlivosti krvi či inými zdravotnými odchýlkami spojenými s krvou.

2. Dlhodobé užívanie výživových doplnkov s obsahom kurkumínu môže znižovať hladinu železa v tele. Anemickí ľudia alebo ľudia s nízkou hladinou železa by mali kurkumovú kúru koncentrovaných výživových doplnkov starostlivo zvážiť.

Autorka: RNDr. Michaela Bebová (www.biochemicka.cz)


Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2802154
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5861163
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29065496